Ozonové vrstvy nad Arktidou přes zimu rekordně ubylo

Zahraničí Zahraničí
5. 4. 2011 12:30
Tvrdí to v nové zprávě Světová meteorologická organizace
Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007
Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007 | Foto: Archiv NASA

Ženeva - Ozonové vrstvy nad Arktidou v posledních měsících rekordně ubylo. Oznámila to Světová meteorologická organizace (WMO).

"Úbytek ozonové vrstvy nad Arktidou dosáhl bezprecedentních rozměrů. Příčinou je pokračující přítomnost částic způsobujících zmenšování vrstvy a také velmi chladná zima ve stratosféře," praví se ve zprávě WMO.

Rekordní úbytek potvrdilo pozorování z pozemních stanic, z balónů i ze satelitů.

Ozonová vrstva se údajně zmenšila ve stratosféře o 40 procent v období od začátku zimy do letošního března. Dosud největší úbytek činil třicet procent, byl zaznamenán několikrát v zimním období během uplynulých patnácti let.

Foto: www.nasa.gov

Ozonová vrstva chrání Zemi před ultrafialovým zářením. Nejvíce je oslabena právě nad oběma póly.

Štít tvořený ozónovou vrstvou, který chrání planetu před škodlivými ultrafialovými paprsky, byl vážně narušen lidskou činností, zejména vypouštěním různých uměle vytvořených chemikálií, používaných například v chladících zařízeních či v aerosolech.

V roce 1987 byl podepsán Montrealský protokol. Tento dokument měl za cíl omezení emisí, které mají za následek ztenčování ozónové vrstvy. Zakázal výrobu produktů obsahujících freony.

Montrealský protokol ratifikovalo 185 států světa, včetně tehdejšího Československa.

Arktida.
Arktida. | Foto: reuters

Ačkoli současný úbytek ozonu v Arktidě nemá obdoby, vědci ho za předpokladu chladné a ustálené stratosferické zimy očekávali.

Pokles ozonové vrstvy v polárních oblastech nastává v době, kdy teploty klesnou pod 78 stupňů Celsia. Za těchto teplot se ve stratosféře utvářejí oblaka, v nichž dochází k přeměně neškodných plynů na aktivní plyny rozkládající ozon.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy