Ozonové vrstvy nad Arktidou přes zimu rekordně ubylo

Zahraničí Zahraničí
5. 4. 2011 12:30
Tvrdí to v nové zprávě Světová meteorologická organizace
Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007
Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007 | Foto: Archiv NASA

Ženeva - Ozonové vrstvy nad Arktidou v posledních měsících rekordně ubylo. Oznámila to Světová meteorologická organizace (WMO).

"Úbytek ozonové vrstvy nad Arktidou dosáhl bezprecedentních rozměrů. Příčinou je pokračující přítomnost částic způsobujících zmenšování vrstvy a také velmi chladná zima ve stratosféře," praví se ve zprávě WMO.

Rekordní úbytek potvrdilo pozorování z pozemních stanic, z balónů i ze satelitů.

Ozonová vrstva se údajně zmenšila ve stratosféře o 40 procent v období od začátku zimy do letošního března. Dosud největší úbytek činil třicet procent, byl zaznamenán několikrát v zimním období během uplynulých patnácti let.

Foto: www.nasa.gov

Ozonová vrstva chrání Zemi před ultrafialovým zářením. Nejvíce je oslabena právě nad oběma póly.

Štít tvořený ozónovou vrstvou, který chrání planetu před škodlivými ultrafialovými paprsky, byl vážně narušen lidskou činností, zejména vypouštěním různých uměle vytvořených chemikálií, používaných například v chladících zařízeních či v aerosolech.

V roce 1987 byl podepsán Montrealský protokol. Tento dokument měl za cíl omezení emisí, které mají za následek ztenčování ozónové vrstvy. Zakázal výrobu produktů obsahujících freony.

Montrealský protokol ratifikovalo 185 států světa, včetně tehdejšího Československa.

Arktida.
Arktida. | Foto: reuters

Ačkoli současný úbytek ozonu v Arktidě nemá obdoby, vědci ho za předpokladu chladné a ustálené stratosferické zimy očekávali.

Pokles ozonové vrstvy v polárních oblastech nastává v době, kdy teploty klesnou pod 78 stupňů Celsia. Za těchto teplot se ve stratosféře utvářejí oblaka, v nichž dochází k přeměně neškodných plynů na aktivní plyny rozkládající ozon.

 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy