Počasí už překonává rekordy, první slunce je však ostré

Dagmar Honsová, Meteopress
2. 4. 2011 17:15
V pražském Klementinu je dosud pro 3. duben zapsáno jako maximum 22,8 °C z roku 1953.
Jaro s letními teplotami. Takový je tento víkend.
Jaro s letními teplotami. Takový je tento víkend. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Prožíváme první letošní víkend, v němž by teploty mohly vystoupat až k úrovni letních dní. Už v sobotu padaly na několika místech teplotní rekordy a totéž očekávají meteorologové zejména zítra. 

Podle agentury ČTK byla dnes historická maxima naměřena v místech, kde se teplota zaznamenává jenom krátkou dobu. Z míst s dobou měření přes 30 let pak padl teplotní rekord v Příbrami a v Teplicích, řekl agentuře pracovník Českého hydrometeorologického ústavu.

V Příbrami bylo 19,3 stupně Celsia, přičemž tamní maximum pro 2. duben bylo zatím z roku 1914, a to 18,4 stupně. V Teplicích dnešní naměřená teplota 20,9 stupně překonala dosavadní 30 let starý rekord o jednu desetinu stupně.

Větší teploty očekává předpověď zítra. V Jihočeském kraji by mohlo být až 25 °C. V pražském Klementinu je dosud pro 3. duben zapsáno jako maximum 22,8 °C z roku 1953.

Počasí ovlivňuje teplá fronta, která postupuje dále na východ a během neděle bude do České republiky proudit teplý vzduch od jihozápadu. 

Teploty jsou oproti dlouhodobému teplotnímu normálu výrazně nadprůměrné. Už v pátek byly například v Praze o 6 °C vyšší. Připomínají spíše polovinu května.

Teplý duben není výjimečný. Loni teplota vzduchu v Praze přesáhla hranici 20 °C až 25.4., podobně teplé dny na začátku dubna přinesl rok 2009. Naopak v roce 2003 nepřesáhla 7. dubna odpolední teplota +1 °C.

Nadprůměrné teploty panují i v dalších evropských zemích. V neděli se v Rakousku podle předpovědi nejvyšší odpolední teplota zastaví až na 26 °C, v Německu a Švýcarsku na 24 °C, v Polsku na 22 °C a na Slovensku naměří 20 °C.

Slunečné víkendové počasí však přináší i neblahé dopady. Zeslabená ozonová vrstva nad střední Evropou má za následek aktuální vysoké hodnoty UV indexu, které odpovídají spíše letním podmínkám.

Plánujete-li venkovní aktivity, nezapomínejte na ochranné prostředky před slunečními paprsky a to zejména u dětí. 

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy