Zakázaný plyn ničí ozonovou vrstvu. Vědci nevědí, kdo a odkud ho vypouští

Zahraničí Zahraničí
17. 5. 2018 16:10
Někdo vypouští do ovzduší plyn, který narušuje ozonovou vrstvu. Odkud se do atmosféry dostává a kdo a proč ho vypouští, je ale záhadou.
Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007
Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007 | Foto: Archiv NASA

Washington - Obnovení ozonové vrstvy, která chrání život na Zemi před UV zářením, je v ohrožení. Někdo z neznámého místa vypouští do ovzduší velké množství plynu, který ji narušuje.

Konkrétně jde o trichlorfluormethan (CFC-11), jehož produkce je po celém světě zakázaná. Odkud se do atmosféry dostává a kdo a proč ho vypouští, je ale záhadou. Vědci se domnívají, že zdroj nebezpečných emisí se nachází někde ve východní Asii.

Výroba CFC-11, který se využíval v aerosolových sprejích nebo například v chladničkách, byla poprvé omezena v roce 1987 Montrealským protokolem. Od roku 2007 už ho nevyráběl prakticky nikdo na světě. Až doposud.

"Jsme jako detektivové, snažíme se pochopit, co se děje a proč," cituje britský list The Guardian Stephena Montzku z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru, který si výskytu plynu v atmosféře všiml jako první. "Dělám tuhle práci už 27 let a tohle je ta nejpřekvapivější věc, kterou jsem kdy viděl. Byl jsem zaskočen," uvedl.

Ozonová díra se v minulosti vlivem znečištění atmosféry zpravidla objevovala nad Antarktidou. Po omezení produkce škodlivých plynů se začala zmenšovat.

Teď ale plyn z neznámého zdroje tento trend vážně ohrozil. Kde se nachází a proč vůbec někdo zakázaný plyn používá, se vědci rozhodli vyšetřit.

Určité množství CFC-11 se do ovzduší může dostat při demolicích starých budov, které mají ještě izolační pěny obsahující tuto chemickou látku. Současné velké množství plynu v atmosféře se ale takto vysvětlit nedá. "Skutečně to vypadá, že ho někdo znovu vyrábí," míní Montzka.

Pokud se odborníkům podaří zdroj odhalit a vypouštění CFC-11 do ovzduší včas zastavit, bude však podle Montzky škoda na ozonové vrstvě minimální.

Video: Vědci náhodou vyrobili enzym, který rozkládá plastové lahve

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy