Zakázaný plyn ničí ozonovou vrstvu. Vědci nevědí, kdo a odkud ho vypouští

Zahraničí Zahraničí
17. 5. 2018 16:10
Někdo vypouští do ovzduší plyn, který narušuje ozonovou vrstvu. Odkud se do atmosféry dostává a kdo a proč ho vypouští, je ale záhadou.
Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007
Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007 | Foto: Archiv NASA

Washington - Obnovení ozonové vrstvy, která chrání život na Zemi před UV zářením, je v ohrožení. Někdo z neznámého místa vypouští do ovzduší velké množství plynu, který ji narušuje.

Konkrétně jde o trichlorfluormethan (CFC-11), jehož produkce je po celém světě zakázaná. Odkud se do atmosféry dostává a kdo a proč ho vypouští, je ale záhadou. Vědci se domnívají, že zdroj nebezpečných emisí se nachází někde ve východní Asii.

Výroba CFC-11, který se využíval v aerosolových sprejích nebo například v chladničkách, byla poprvé omezena v roce 1987 Montrealským protokolem. Od roku 2007 už ho nevyráběl prakticky nikdo na světě. Až doposud.

"Jsme jako detektivové, snažíme se pochopit, co se děje a proč," cituje britský list The Guardian Stephena Montzku z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru, který si výskytu plynu v atmosféře všiml jako první. "Dělám tuhle práci už 27 let a tohle je ta nejpřekvapivější věc, kterou jsem kdy viděl. Byl jsem zaskočen," uvedl.

Ozonová díra se v minulosti vlivem znečištění atmosféry zpravidla objevovala nad Antarktidou. Po omezení produkce škodlivých plynů se začala zmenšovat.

Teď ale plyn z neznámého zdroje tento trend vážně ohrozil. Kde se nachází a proč vůbec někdo zakázaný plyn používá, se vědci rozhodli vyšetřit.

Určité množství CFC-11 se do ovzduší může dostat při demolicích starých budov, které mají ještě izolační pěny obsahující tuto chemickou látku. Současné velké množství plynu v atmosféře se ale takto vysvětlit nedá. "Skutečně to vypadá, že ho někdo znovu vyrábí," míní Montzka.

Pokud se odborníkům podaří zdroj odhalit a vypouštění CFC-11 do ovzduší včas zastavit, bude však podle Montzky škoda na ozonové vrstvě minimální.

Video: Vědci náhodou vyrobili enzym, který rozkládá plastové lahve

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy