reklama
 
 

Nebeský palác se brzo zřítí k zemi. Nebojte se, bude to nádherný meteorický roj, ubezpečuje Čína

30. 3. 2018 17:36
"Lidé nemají důvod se něčeho obávat," uvedl čínský kosmický úřad s ubezpečením, že "nepůjde o prudkou srážku se Zemí jako ve vědeckofantastických filmech, ale o rozpad do nádherného meteorického roje".

Peking - Čína ubezpečila, že trosky její experimentální vesmírné stanice Tchien-kung 1 (Nebeský palác 1), nikomu neublíží. Její části mají spadnout na Zemi patrně mezi sobotou a pondělkem. Bude to jako nádherný roj meteoritů, které shoří ještě v atmosféře, oznámil podle agentury AFP čínský kosmický úřad.

"Lidé nemají důvod se něčeho obávat," uvedl úřad s ubezpečením, že "nepůjde o prudkou srážku se Zemí jako ve vědeckofantastických filmech, ale o rozpad do nádherného meteorického roje v kráse hvězdné oblohy".

Stanice byla umístěna na oběžné dráze v září 2011. Čína chystala její kontrolovaný návrat do atmosféry Země, ale to se nepovedlo, protože v březnu 2016 přestala reagoval na příkazy a nakonec i fungovat.

V nadmořské výšce asi sto kilometrů se díky tření v atmosféře stanice rozpadne na kusy, utrhnou se solární panely, antény a další vnější prvky. Se zvyšující se teplotou začnou všechny součástky hořet a hlavní konstrukce by měla explodovat zhruba ve výšce osmdesáti kilometrů.

Menšina úlomků pak dopadne až na Zemi, většina z nich skončí v moři, protože oceány zabírají více než sedmdesát procent zemského povrchu.

Stanice Tchien-kung 1 je padesátým největší objektem, který se nekontrolovatelně řítí k zemi od roku 1957. Podle amerického astronoma Jonathana McDowella ani větší objekty v minulosti nikomu neublížily. Pád stanice přirovnal ke zřícení hodně malého letadla. I on hovořil o tom, že lidé se mohou těšit na "senzační show" na nebi se "sérií ohnivých koulí".

autor: ČTK | 30. 3. 2018 17:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama