Desítky Moskvanů se otrávily botulinem, 55 je ve vážném stavu. Snědli salát z donášky

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2024 9:25
Tři desítky Moskvanů skončily s otravou botulinem na jednotce intenzivní péče poté, co zkonzumovaly saláty objednané u donášky jídla, uvedla v pondělí podle listu Kommersant zástupkyně starosty ruské metropole Anastasija Rakovová. Lékařskou pomoc podle ní vyhledalo v metropoli 121 lidí, z toho 55 je ve vážném stavu. Podobné případy jsou hlášené i ze dvou dalších ruských měst.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Celkem pomoc zdravotníků v zemi vyhledalo nejméně 139 lidí, uvedla agentura AP. "Zastavili jsme další distribuci nekvalitních potravin," sdělila místostarostka. Všichni otrávení jsou v péči lékařů a jejich životy nejsou v ohrožení, dodala.

Pacienti s příznaky botulismu se začali objevovat v moskevských nemocnicích od 14. června, připomněl Kommersant. V Nižním Novgorodu vyhledalo lékařskou pomoc kvůli podezření na otravu botulinem 12 lidí a v Kazani hospitalizovali šest osob, uvedla AP s odkazem na města nacházející se stovky kilometrů daleko od Moskvy.

Úřady podle AP spojují alespoň některé případy otravy v Moskvě se dvěma značkami hotových salátů. Jeden z nich měla na jídelním lístku populární doručovací služba Kuchňa na rajone, která působí v Moskvě, Kazani a dalších městech.

Hromadná otrava a hospitalizace mohou poskytovatele služby, firmu Kuchňa na rajone, připravit o denní příjem ve výši až 15 milionů rublů, tedy asi 3,9 milionu korun. Ještě citelnějším postihem může skončit vyšetřování vedené kvůli podezření ze spáchání trestného činu. Důsledkem by také mohla být přísnější regulace trhu, na kterém se podíl firmy odhadoval na 1,5 procenta.

Botulismus, neboli otrava botulinem, je život ohrožující stav, postihující nervový systém a způsobující ochrnutí svalů. Jde o poměrně vzácné, ale závažné onemocnění způsobené botulotoxinem, který produkuje anaerobní bakterie Clostridium botulinum. Uzdravení může trvat měsíce a někdy je potřeba i umělá plicní ventilace. Až desetina případů je podle lékařů smrtelná. V Česku je tento typ nákazy vzácný, od roku 2008 do roku 2022 se objevilo 11 případů.

 

Právě se děje

Další zprávy