Otce a syna na dva roky oddělila pandemie. Potkali se až na olympiádě v Pekingu

per per
11. 2. 2022 17:41
Jeff a Liam Matherovi, otec a syn, se více než dva a půl roku neviděli. Pandemie koronaviru, lockdown a omezení cestování je rozdělily a každý zůstal na jiném kontinentu. Liam Mather už přes pět let žije a pracuje v Pekingu, otec zase v Torontu, v jejich rodné Kanadě. Teď se ale shledali. Pracují spolu v uzavřené olympijské bublině.
Slavnostní zahájení ZOH 2022 v Pekingu: čínská a olympijská vlajka
Slavnostní zahájení ZOH 2022 v Pekingu: čínská a olympijská vlajka | Foto: Reuters

"Oba vnímáme, že jsme měli velké štěstí, když se nám povedlo mít takovou možnost se vidět," popisuje Liam pro britský deník The Guardian s tím, že během pandemie zůstalo mnoho rodin rozdělených. On sám pracuje v Pekingu pro obchodní společnost. Za rodinou v Kanadě byl naposledy na krátkou dobu v roce 2019. Od začátku pandemie to už nebylo možné.

Jeho otec působí jako novinář na volné noze v Kanadě. Coby režisér vede tým, se kterým jezdí natáčet hlavně sportovní zápasy. Letošní olympijské hry v Pekingu jsou už deváté, na které se štábem vyrazil. "Určitě jsem doufal, že se s Liamem uvidím," dodává.

Jenže ještě před samotnými hrami Čína oznámila, že se celá olympiáda bude odehrávat v uzavřené "bublině", aby sportovci přijíždějící z celého světa neohrozili místní populaci a naopak. Sportovci i novináři museli dorazit do země s předstihem a prokázat se plným naočkováním proti koronaviru nebo strávit tři týdny v karanténě.

Hrozilo tak, že i když budou oba muži pobývat ve stejném dvanáctimilionovém městě, neuvidí se. "Pak se ale naskytla příležitost, aby se Liam přidal k našemu štábu, a on té možnosti nadšeně využil," říká Jeff Mather. Povedlo se mu všechno zkoordinovat se synovým zaměstnavatelem v Pekingu, a tak se společně těšili na začátek zimních her.

"Byla to fantastická zpráva nejen proto, že jsme se měli vidět po tolika letech, ale i proto, že celou dobu budeme moci pracovat bok po boku," říká Liamův otec.

Než Jeff Mather vyrazil na cestu, musel dávat pozor, aby dodržel všechna nezbytná opatření. Nechal si dát i posilující dávku očkování a před odjezdem hlídal, aby se nepotkal s nikým, od koho by se mohl nakazit. "Byl to velký stres," přiznává.

Nelehká byla situace i pro Liama, který je však na přísná pravidla v Číně zvyklý. Zvláště před začátkem olympiády vláda opatření ještě zpřísnila a úřady v jednotlivých městech měly za úkol zastavit jakýkoliv komunitní přenos, který byl navíc zvýšený nakažlivější variantou omikron.

"Přechod z běžného života v Pekingu do této uzavřené bubliny je rozhodně bizarní. Ale řekl bych, že je to docela účinné a nakonec i příjemné," dodává Liam s tím, že se mu s otcem podařilo si společně strávený čas užít i v rámci izolace.

Během volného dne například odjeli k horám, kde shodou okolností pozorovali závod ve snowboardcrossu, a mohli tak fandit kanadské závodnici Meryetě O'Dineové, která si odnesla bronzovou medaili. "Je neuvěřitelné, že se nám to nakonec podařilo, vzhledem ke všem okolnostem," dodává Jeff Mather.

 

Právě se děje

Další zprávy