Šíitská organizace na oplátku zajistila somálským bojovníkům výcvik. Přes své spojence v Sýrii a Íránu také zbraně.
Zmínek o Íránu je ve zprávě, ze které citoval americký deník New York Times (NYT), více. Teherán údajně chtěl vyměnit zbraně za uran, aby mohl pokročit ve svých jaderných ambicích. O tom, jestli to dokázal, už zpráva nehovoří.
Skoro devadesátistránkový dokument vydala čtveřice expertů monitorujících porušování zbrojního embarga uvaleného na Somálsko v roce 1992 Organizací spojených národů. Výsledek své práce předloží Radě bezpečnosti už tento pátek.
Infobox
- Měsíc zmítala Izraelem a Libanonem válka. V poslední dny bojů a prvních dnech příměří byl na místě náš zvláštní zpravodaj Martin Novák. Přečtěte si náš SPECIÁL
Minimální mzda za válku: 2000 dolarů
Ve zprávě stojí, že v polovině července vybral osobně somálský vůdce Svazu islámských soudů Aden Haši Farah asi 720 bojovníků. Poté je poslal do Libanonu, aby bojovali po boku Hizballáhu.
Většina z přeživších údajně po válce v Libanonu zůstala kvůli dalšímu vojenskému výcviku. Stovka Somálců se nicméně měla do Somálska okamžitě vrátit. Spolu s nimi, píše NYT, přijelo i pět členů Hizballáhu.
Guerilloví bojovníci obrdželi za své služby minimálně dva tisíce dolarů. Rodiny zemřelých pak 30 000.
Somálsko zbrojí
Podle autorů dokumentu proudí do Somálska nejen stále víc zbraní, ale i vysoce sofistikovaných vojenských systémů, jako jsou rakety "země-vzduch".
Experti proto varují před hrozícím konfliktem mezi Somálskem a jeho sousedy: Etiopií a Eritreou. Zpráva doporučuje Radě bezpečnosti OSN blokádu Somálska. Zároveň varuje před vysazením mezinárodních mírových jednotek v zemi.
Odkud panel odborníků čerpal své informace, není jasné. Přístup ale mají experti k informacím tajných služeb 15 členů Rady bezpečnosti OSN, včetně Velké Británie, Francie, Číny, Ruska a Spojených států amerických, uvedl New York Times.