Páteční volba v New Yorku byla spíše formalitou. O novém jméně v čele OSN už v pondělí rozhodla Rada bezpečnosti OSN, která kandidáta členským státům doporučuje. Jihokorejec Pan Ki-mun ve funkci od začátku roku vystřídá Kofiho Annana, který už na post kandidovat nemohl.
Sjednotí "nesjednotitelné"?
Kofi Annan opustí 31. prosince post generálního tajemníka po deseti letech.
Korejskému diplomatovi tak připadne nelehká a nevděčná úloha stát v čele organizace, která je téměř na celém světě z různých důvodů kritizovaná.
Jen málokdo je spokojen s tím, jak OSN funguje, a dosud byl jen málokdy její generální tajemník chválen a oceňován. Spíše naopak.
Někdo jí vyčítá přílišnou byrokracii, jiný nedostatečné prosazování lidských práv, další kritizuje neschopnost řešit ozbrojené konflikty ve světě.
Zřetelně se otevřela názorová propast mezi vyspělými západními státy a rozvojovým světem týkající se mocenského uspořádání světa, úkolů OSN, změn v jejím fungování a jejího rozpočtu.
Řada zemí vyčítá USA unilateralismus a prosazování svých cílů bez ohledu ná názory většiny v OSN. Washingtonu se zase nelíbí přebujelost administrativy Spojených národů a přílišná kritičnost organizace k politice USA.
Infobox
GENERÁLNÍ TAJEMNÍCI OSN
Trygve Lie (Nor) - 1946 až 1953 Dag Hammarskjöld (Švéd) - 1954 až 1961 U Thant (Barmánec) - 1962 až 1971 Kurt Waldheim (Rakušan) - 1972 až 1981 Javier Perez de Cuellar (Peruánec) - 1982až 1991 Butrus Butrus-Ghálí (Egypťan) - 1992 až 1996 Kofi Annan (Ghaňan) - 1997 až 2006
Sblížit tyto názory bude pro generálního tajemníka těžkým úkolem.
Ki-mun: Budu silnější lídr
Navíc nepanuje shoda v otázce reformy Rady bezpečnosti. Rozšířit ji o stálé členy chtějí například Brazílie, Indie, Japonsko, Egypt či Jihoafrická republika. Rozpory jsou i v představách o způsobu financování organizace členskými státy.
Pan Ki-mun v dosavadních projevech slibuje zlepšení.
"OSN stojí na křižovatce. Zdiskreditovala se neschopností předcházet tragédiím, jako byly masakr ve Srebrenici v roce 1995, genocida ve Rwandě či současná krize v Dárfúru. Nový generální tajemník musí být viditelnější, musí být silnějším politickým lídrem," prohlašuje jihokorejský diplomat.
Korejec také naznačil, že hodlá hodně cestovat a k jeho prioritám bude patřit Blízký východ.
Diplomatem do morku kosti
Dvaašedesátiletý Pan Ki-mun se narodil v rodině zemědělce. Vystudoval mezinárodní vztahy a hned po ukončení studia nastoupil v roce 1970 na ministerstvo zahraničních věcí, kde to postupně dotáhl až na nejvyšší post.
Agentura Reuters s odvoláním na jeho spolupracovníky napsala, že je mimořádně pracovitým mužem a mluví výborně anglicky, francouzsky, německy a japonsky.
Korejec "porazil" dva hlavní konkurenty v boji o křeslo generálního tajemníka: Inda Šaši Tharúra a srílanského diplomata Džajánathu Dhanapalu.
Za největší chybu v dosavadní historii voleb generálního tajemníka je považován - alespoň v Evropě a USA - výběr Rakušana Kurta Waldheima v roce 1971. Později se ukázalo, že Waldheim zatajil svoji nacistickou minulost.
V roce 1996 se Spojené státy postavily proti tomu, aby byl na druhé funkční období zvolen Egypťan Butrus Butrus-Ghálí.
Dosud jediným šéfem, který nedokončil své funkční obobí, byl Švéd Doug Hammarskjöld. Zahynul v roce 1961 při nehodě vrtulníku během mírové mise v Kongu.