Za padesát let bude žít na Zemi osm až devět miliard obyvatel a většina z nich bude migrovat do velkých měst. Vylepšené vakcíny potlačí epidemii HIV a odvrátí nebezpečí pandemie chřipky. Výkon světového hospodářství bude oproti dnešku čtyřnásobný. Takové závěry přináší nejnovější analýza OSN.
Přírodní zdroje však nebudou stačit nárokům lidí na množství jídla, pitné vody a poptávce po surovinách a stavebních materiálech.
"V jednadvacátém století se postaví tolik domů, kolik jich lidstvo postavilo za celou svou dosavadní historii," řekl na tiskové konferenci ve Washingtonu Walter Reid, který šéfuje projektu OSN s názvem "Millenium Ecosystem Assessment".
Změna je možná, snažme se
Analýza, kterou ve čtvrtek Reidův tým zveřejnil, je výsledkem práce 1300 vědců z 95 zemí. Má čtyři díly a obsahuje více než dva tisíce stran. Zabývá se také vymíráním živočišných a rostlinných druhů, které by mohlo nabrat obrovských rozměrů.
"Blahobyt lidstva je přímo úměrný zdraví naší planety," prohlásil Reid, který je profesorem Stanfordské univerzity. Lidé se podle něj nemají špatně, ale budoucí vývoj lidstva a celé planety záleží na tom, jak a kdy změní svůj přístup k životnímu prostředí.
- Čtěte také: Ekologové tvrdí: Čínu a Indii planeta neuživí
Státy budou muset podle studie zavést ekologické technologie, snížit chudobu a masivně investovat do vzdělání a zdravotnictví.
#reklama
Hladomor, hurikány a epidemie
Pokud lidé svůj dosavadní přístup k využívání planety a jejích přírodních zdrojů nezmění, nečeká je v budoucnu nic dobrého. Podle studie se rozšíří hladomor, nebude dostatek čisté vody a přibude přírodních katastrof, jako jsou hurikány.
Města nebudou zvládat ohromné množství odpadních vod. Autoři studie dále varují, že stoupnou hladiny moří, zkolabuje rybolov, rozšíří se nové epidemie a vyhynou korálové útesy.
Neveselá zjištění přinášejí i další publikace stejného projektu OSN. Zpráva "Život za hranicemi možností" například přináší analýzu globálního oteplování. Podle modelů se má planeta kvůli spalování fosilních paliv za sto let oteplit o dva až pět stupňů.
Konec dotací zemědělcům
"Dobrá zpráva je, že pokud se budeme snažit, Země v roce 2050 může vypadat úplně jinak," řekl Los Angeles Times jeden z hlavních autorů analýzy Stephen Carpenter z Univerzity Wisconsin-Madison.
Lidé musí podle analýzy změnit i zemědělství a vodohospodářství. Vědci také navrhují ocenit a zpoplatnit vodu i další přírodní zdroje. Studie také navrhuje zcela odstranit dotace, kterými bohaté státy dotují zemědělce.
Podle Carpentera jsou už dnes všechna opatření a technologie nutné k záchraně budoucnosti planety Země známé, a nejsou jen obvyklé a rozšířené. "Podstatné změny jsou nevyhnutelné. Musíme překonat politické překážky, které brání jejich realizaci," uvedl Carpenter.