OSN: Systém varování před tsunami nepomůže všem

rak
5. 4. 2007 18:08
Případ Šalomounových ostrovů nabízí ponaučení

Honiara - Obyvatelé Šalomounových ostrovů, které v pondělí zastihla ničivá vlna tsunami, neměli proti přírodnímu živlu velkou šanci, a to přesto, že v Pacifiku funguje moderní systém včasné výstrahy. Vyplývá to z hodnocení zástupců OSN.

Skutečnost, že oblast ležela kriticky blízko epicentru mohutného zemětřesení, neumožnila lidem na varování včas zareagovat.

"Exponované pobřežní komunity se musejí napříště spolehnout na svou vlastní připravenost," řekl Patricio Bernal z UNESCO, podle něhož se lidé v ohrožených zónách musejí lépe naučit rozeznávat signály blížícího se nebezpečí. 

Nedávno vylepšený varovný systém z šedesátých let hlásil zemětřesení hned po prvních otřesech. Z Havaje a Tokija přišly zprávy, že otřesy dosáhly síly 8,1 stupňů Richterovy škály a že tedy existuje vysoká pravděpodobnost vln tsunami v nejbližším okolí.

Nejhůře dopadlo Gizo

Až desetimetrové vlny pak zalily Šalomounovy ostrovy. Nejméně 30 lidí přišlo o život, počet se ale pravděpodobně ještě zvýší.

Nejhůře dopadlo město Gizo na stejnojmenném ostrově. Od epicentra zemětřesení leží pouhých 45 kilomentrů. 2000 lidí tam přišlo o přístřeší.

Co s námi bude? Obyvatelé ostrova Gizo, které zemětřesení a následné tsunami připravily o střechu nad hlavou
Co s námi bude? Obyvatelé ostrova Gizo, které zemětřesení a následné tsunami připravily o střechu nad hlavou | Foto: Reuters

"Lidé tam mohli být lépe připraveni. Každý ale potřebuje znát, jak poznat nebezpečí a jak na něj reagovat, řekl Bernal.

Do Giza, stejně jako ostatních míst, teď míří humanitární pomoc. Chybí jídlo, stany a hlavně pitná voda. Většina zásobáren byla zničena. 

"Nemáme vodu na mytí ani na pití. Jen čekáme a divíme se, proč dodávky zatím nedorazily," řekla Esther Zkeleová z ostrova Munda.

"Nedostatek čisté, pitné vody způsobuje šíření nemocí. Některé děti už trpí průjmy," popsala situaci agentuře Reuters lékařka Červeného kříže Nancy Joloová

Hrozí malárie

Situace by se mohla na Šalomounových ostrovech, kde převládají tropická horka, ještě zhoršit. OSN varuje před šířením malárie. Na místo už poslala experty z Fidži, kteří by měli případnou epidemii zastavit.

Problémy jsou s dopravou materiálu. Většina místních lodí totiž tsunami zničila.

Podle Jonathana Taisia z Červeného kříže chybí také lidská síla. "Naše počty jsou podhodnocené a potřebujeme také více vozidel patřičných rozměrů," řekl..

 

Právě se děje

Další zprávy