Colombo - Organizace spojených národů odsoudila víkendový masakr civilistů na Srí Lance, který si podle dostupných informací vyžádal životy několika set lidí včetně více než stovky dětí.
Jak řekl BBC nejmenovaný zdravotník působící přímo v krizové zóně, víkendové ostřelování připravilo o život nejméně 378 lidí.
Přesný počet obětí bombardování bývalé bezpečné zóny na severovýchodě ostrova, kde se spolu s několika desítkami tisíc civilistů opevnili i bojovníci z organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), ale není možné nezávisle ověřit, neboť tam novináři nemají přístup.
Kdo zabíjel?
Spory se proto vedou i o to, kdo má vlastně zmařené životy na svědomí.
Podle povstalců, kteří hovoří až o 1200 mrtvých, je na vině jednoznačně armáda, jež prý území o rozloze pouhých pěti kilometrů čtverečních zasypala o víkendu dělostřeleckou palbou.
Centrální vláda v Colombu to odmítá a tvrdí, že na tamilské civilisty stříleli sami Tamilští tygři s cílem vyvolat mezinárodní pobouření, vynutit si příměří, a odvrátit tak na poslední chvíli svou vojenskou porážku.
Srílanské úřady již delší dobu obviňují povstalce, že civilisty drží v obklíčené zóně proti jejich vůli jako živé štíty. V tom jim dávají za pravdu i některé mezinárodní organizace.
OSN: Masakr se stal realitou
Mezinárodní společenství průběžně kritizuje obě strany konfliktu, který trvá už čtvrt století a za poslední tři měsíce si podle OSN vyžádal životy 6500 civilistů.
"Neustále varujeme před krveprolitím, a masivní zabíjení civilistů včetně více než stovky dětí z uplynulého víkendu dokazuje, že masakr už se stal realitou," cituje agentura Reuters mluvčího OSN Gordona Weisse.
Spojené národy by se kritické situaci na Srí Lance měly věnovat ještě dnes na schůzce členů Rady bezpečnosti, kde mají vystoupit i ministři zahraničí Francie a Británie, kteří se minulý týden marně pokoušeli vyjednat na ostrově příměří.
Vzhledem k odporu Číny a Ruska, jejichž zástupci situaci označují za vnitřní záležitost Srí Lanky, však zřejmě ani tentokrát nepůjde o formální jednání, a nedá se tedy očekávat schválení závazné rezoluce.