OSN odsoudila násilí v Pobřeží slonoviny

Red Zah, ČTK, BBC
20. 1. 2006 16:11
Abidžan - RB OSN odsoudila násilné protesty proti mírovým silám OSN v západoafrickém Pobřeží slonoviny a pohrozila sankcemi.
Foto: Reuters

Zdá se však, že čtyřdenní nepokoje v hlavním městě Abidžanu, které stály život čtyři osoby, pomalu končí.

Před základnou mírových sil OSN již nejsou demonstranti, kteří v uplynulých čtyřech dnech místo obléhaly. Stoupenci prezidenta Laurenta Gbagba protestovali proti přítomnosti mírových jednotek OSN. Požadovali, aby vojáci OSN a Francie opustili Pobřeží slonoviny kvůli údajnému vměšování se do vnitřních záležitostí země.

Nepokoje pokračují

Pobřeží slonoviny se s násilnostmi potýká od roku 2002, kdy po pokusu svrhnout prezidenta Gbagba v zemi propukl konflikt mezi severem a jihem země. V prosinci 2004 se strany dohodly na obnově mírového procesu. Pobřeží slonoviny však nadále sužují násilnosti ochromující ekonomiku země, jež se řadí k hlavním producentům kakaa na světě. 

Ve středu byli v této bývalé francouzské kolonii při střetech mezi příslušníky mírových sil OSN a odpůrci jejich přítomnosti v zemi zabiti čtyři civilisté. Násilnosti přinutily příslušníky OSN opustit dvě základny ve městech Guidglo a Duekoue na západě Pobřeží slonoviny.

"Jejich tábory byly zničeny. Střety mezi protestujícími a silami OSN si vyžádaly čtyři oběti mezi civilisty. Nepokoje nadále pokračují," řekl vojenský činitel, který si nepřál být jmenován.

Gbagbova výzva přišla krátce po jeho středeční schůzce s nigerijským prezidentem Olusegunem Obasanjem a zástupci OSN. Rebelové předtím obviňovali prezidenta, že podněcoval násilnosti.

V Pobřeží slonoviny působí více než 7000 příslušníků mise OSN, kteří mají zabránit vypuknutí nového násilí v této bývalé francouzské kolonii. Kromě nich je tam rozmístěno i 4000 francouzských vojáků, kteří mají dohlížet na bezpečnost krajanů, kterých v zemi žije asi 14 000.

Po Eritreji a Kongu další rána OSN

Již v prosinci vydala eritrejská vláda ultimátum mírovým jednotkám OSN v zemi. Asi 3200 mírotvorců UNMEE střežilo 25 kilometrů širokou nárazníkovou zónu, která byla vytvořena na hranici Etiopie a Eritreje po podpisu mírové dohody oběma státy v prosinci 2000. Válka o hranici, která mezi Etiopií a Eritreou vypukla v roce 1998, si vyžádala desetitisíce obětí. Po pěti letech mírové jednotky OSN opustily zemi.

Neúspěchy mírových jednotek dokresluje situace v další africké zemi Kongu. Pod dohledem modrých přileb zde denně umírá na tisíc osob. Před časem pak několik z vojáků OSN bylo obviněno ze sexuálního zneužívání místních žen.

 

Právě se děje

Další zprávy