New York - Téměř čtyři miliardy lidí přibudou na světě do konce tohoto století, když poroste zvláště populace v afrických zemích. Uvádí to středeční zpráva Organizace spojených národů, podle níž do roku 2100 bude na planetě 11,2 miliardy obyvatel. Nejlidnatější zemí se již za sedm let stane Indie, která o tento primát připraví Čínu. Předchozí odhady přitom tvrdily, že k tomu dojde až na konci příští dekády.
Zatímco západní populace vytrvale početně klesá a stárne, v méně rozvinutých oblastech světa bude i v následujících desetiletích počet obyvatel růst. Z dnešních 7,3 miliardy vzroste do roku 2030 na 8,5 a v polovině století to bude 9,7 miliardy.
Celou polovinu tohoto přírůstku budou podle odhadu OSN tvořit obyvatelé devíti zemí - Indie, Nigérie, Pákistánu, Konga, Etiopie, Tanzánie, USA, Indonésie a Ghany. Nejlidnatější africká země Nigérie zhruba v polovině století vystřídá Spojené státy na pozici státu se třetím největším počtem obyvatel.
Právě vysoký nárůst počtu obyvatel afrických zemí bude podle šéfa OSN pro otázky populace Johna Wilmotha velkou překážkou pro vymýcení hladu a chudoby a rozšiřování vzdělanosti v této části světa.
Zpráva očekává rovněž výrazné stárnutí světa. Lidí starších 60 let bude na planetě v polovině století dvojnásobek dnešního počtu. Největší podíl budou tvořit v Evropě, kde jich bude 34 procent. Díky prodlužování délky života se do poloviny století více než ztrojnásobí i počet lidí nad 80 let, kterých je dnes 125 milionů.
Zpráva, která pracuje s daty z nejnovějších sčítání lidu a nedávnými zdravotnickými a demografickými průzkumy, však uvádí, že skutečná čísla se mohou od prognózy velmi lišit, dojde-li například v příštích letech ke změnám v plodnosti obyvatel planety, které mohou v rámci několika generací vést k velmi rozdílným údajům.