Počet obyvatel světa poroste rychleji kvůli Africe

ČTK ČTK
18. 9. 2014 22:10
Podle demografů je 80procentní pravděpodobnost, že počet lidí na planetě, který činí v současné době 7,2 miliardy, se zvýší do roku 2100 na úroveň mezi 9,6 miliardy a 12,3 miliardy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Počet obyvatel poroste ve světě do konce 21. století rychleji, než se původně očekávalo, a to kvůli vyšší porodnosti v subsaharské Africe. Podle agentury Reuters to oznámili experti na demografii.

Podle nich je 80procentní pravděpodobnost, že počet lidí na planetě, který činí v současné době 7,2 miliardy, se zvýší do roku 2100 na úroveň mezi 9,6 miliardy a 12,3 miliardy. A stejně pravděpodobné je, že africká populace vzroste do konce století z nynější miliardy na úroveň mezi 3,5 miliardy a 5,1 miliardy.

Ve studii zveřejněné v časopise Science se předpokládá jen z 30 procent, že počet obyvatel zeměkoule přestane v tomto století vůbec růst. "Předchozí prognózy skutečně předpovídají ustálení světové populace kolem roku 2050, v některých případech dokonce pokles," řekl statistik a sociolog Adrian Raftery. Podle něj nové odhady vycházejí z údajů, které jasně uvádějí, že porodnost v subsaharské Africe neklesá tak rychle, jak někteří odborníci očekávali, což je trend, který nebyl "tak jasný při předchozích odhadech".

Raftery upozornil, že výzkumníci použili údaje o počtu obyvatel, porodnosti, úmrtnosti a migraci ve všech sledovaných zemích a předpověděli budoucí míru růstu za použití nových statistických modelů. Některé z údajů, jako je medián odhadovaného počtu obyvatel, hovoří o 10,9 miliardy lidí na Zemi do roku 2100, což odhadovala OSN v roce 2013.

Demograf OSN Patrick Gerland z Washingtonské university se domnívá, že země subsaharské Afriky, které již mají velkou populaci a vysokou úroveň plodnosti, se nejvíce zaslouží o celkový růst obyvatelstva ve světě. Jde zejména o státy, jako je Nigérie, Tanzanie, Kongo, Niger, Uganda, Etiopie, Keňa, Zambie, Mozambik a Mali.

Světová populace dosáhla jedné miliardy na počátku 19. století a zdvojnásobila se na dvě miliardy ve 20. letech minulého století. V 90. letech dosáhla již šesti miliard a sedmi miliard pak v roce 2011.

Vědci předpokládají, že asijské obyvatelstvo, které nyní tvoří 4,4 miliardy lidí, dosáhne vrcholu asi pěti miliard osob v roce 2050 a pak začne klesat. Rovněž odhadují, že počet obyvatel v Severní Americe, Evropě a Latinské Americe zůstane do roku 2100 v každé z těchto oblastí pod jednou miliardou.

Zastavení růstu, ne-li pokles celkové populace předpovídal například v roce 2010 rakouský demograf Wolfgang Lutz, podle kterého by mělo na Zemi žít v roce 2050 kolem osmi až deset miliard lidí a poté by jejich počet měl zase klesat.

 

Právě se děje

Další zprávy