reklama
 
 

OSN bude vyšetřovat zločiny spáchané v Sýrii. Mluví se o hromadném vraždění a násilí na dětech

5. 9. 2017 18:04
OSN bude vyšetřovat zločiny spáchané v Sýrii za občanské války. Padesátičlenný vyšetřovací tým povede francouzská soudkyně Catherine Marchiová-Uhelová, která již působila v Kosovu, Kambodži či u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Podle soudkyně půjde zejména o zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, útoky na školy a nemocnice, hromadné vraždění či násilí na ženách a dětech.

Damašek/Ženeva  - OSN bude vyšetřovat zločiny spáchané v Sýrii za občanské války, která trvá už šest let. V čele vyšetřovacího orgánu bude francouzská soudkyně Catherine Marchiová-Uhelová. Podle ní chce OSN zajistit, aby nejvážnější případy porušení práva v Sýrii nezůstaly nepotrestány.

Marchiovou-Uhelovou do čela orgánu jmenoval generální tajemník OSN António Guterres. Soudkyně řekla, že z předchozích zkušeností je známo, že začne-li vyšetřovací soudce shromažďovat důkazy k určitému případu, přinese to výsledek.

OSN už v minulosti ustavila speciální komisi, která se zabývá děním v Sýrii. Komise má ve středu zveřejnit svou 14. zprávu o Sýrii, tyto materiály vydává vždy po půlroce. V minulosti komise konstatovala, že všechny strany konfliktu se dopouštějí mučení, vražd a páchají také další krutosti.

Marchiová-Uhelová působila jako soudkyně v případě Kosova, Kambodže i u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Dnes řekla, že v případě Sýrie bude mít k dispozici padesátičlenný tým, v němž budou právníci, analytici a informatici. Někteří z nich umějí arabsky a všichni budou analyzovat informace, které se podaří získat o zločinech spáchaných v Sýrii.

"Hovoří se o zločinech proti lidskosti, o válečných zločinech, o útocích na školy a nemocnice, o hromadném vraždění, násilí na ženách a dětech," řekla francouzská soudkyně na tiskové konferenci a dodala, že její funkce odpovídá v západních zemích funkci prokurátora.

autor: ČTK | 5. 9. 2017 18:04

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama