Konec okupace. Oregonští farmáři, kteří obsadili budovu národního parku, se vzdali policii

ČTK ČTK
11. 2. 2016 22:28
Policii se ve čtvrtek vzdali poslední čtyři ozbrojení farmáři, kteří v americkém státě Oregon počátkem ledna na protest proti rozšiřování přírodní rezervace a uvěznění dvou místních rančerů obsadili budovu správy parku. Jeden ze spoluorganizátorů protestu byl obviněn z několika zločinů souvisejících s jiným případem.
Ammon Bundy vyzval ke složení zbraní už koncem ledna.
Ammon Bundy vyzval ke složení zbraní už koncem ledna. | Foto: Reuters

Salem - Poslední čtyři ozbrojení farmáři, kteří v americkém státě Oregon počátkem ledna na protest proti rozšiřování přírodní rezervace a uvěznění dvou místních rančerů spolu se svými druhy obsadili budovu správy parku, se vzdali policii. Informoval o tom list The Washington Post.

Areál předtím obklíčil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Jeden ze spoluorganizátorů protestu byl ve čtvrtek podle agentury Reuters soudem obviněn z několika zločinů souvisejících s jiným případem.

Ve čtvrtek ráno místního času (odpoledne SEČ) nejprve odešla z budovy nejprve trojice lidí a poslední okupant se odmítl vzdát. Podle médií vyhlašoval, že spáchá sebevraždu, což se však nakonec nestalo a po chvíli se rovněž vzdal policii. Přitom sdělil, že vyhlašuje federálním úřadům válku.

Kolem rančerů se již od středy stahovala smyčka, když agenti FBI obsadili barikády, které farmáři v okolí správní budovy postavili. Ozbrojenci následně ohlásili, že se bezpečnostní jednotky očividně připravují na útok. Později se ale díky vyjednávání napjatá situace uklidnila. FBI v prohlášení uvedla, že žádný přepad nechystá, neboť chce celou záležitost vyřešit poklidně.

FBI: Chceme to vyřešit v klidu

"Nikdy nebylo zájmem FBI střetnout se s ozbrojenými okupanty jinak než prostřednictvím dialogu. FBI proto trpělivě a zdrženlivě vyjednává, aby situaci vyřešila v klidu," uvedl tento bezpečnostní úřad v prohlášení. "Nepadl jediný výstřel," dodal.

Ke složení zbraní již koncem ledna zbylé okupanty vyzval šéf skupiny Ammon Bundy, který tak učinil po svém zadržení. Bundyho a osm dalších zadržela policie, když odjeli z obsazených budov k setkání s místními občany.

Ve čtvrtek si jeho otec a další z organizátorů ukončeného protestu Cliven Bundy vyslechl u federálního soudu v Portlandu obvinění ze spiknutí, útok na federálního úředníka a bránění výkonu spravedlnosti. Tato obvinění se vztahují k potyčce na státním pozemku poblíž jeho ranče. Cliven Bundy na rozdíl od svého syna ozbrojence do poslední chvíle vyzýval k tomu, aby budovu neopouštěli.

Okupace začala 2. ledna, kdy skupina několika desítek ozbrojených mužů a žen obsadila ústředí národní přírodní rezervace poté, co se oddělila z protestního pochodu asi 300 osob za propuštění dvou místních farmářů, Dwighta Hammonda a jeho syna Stevena. Ti byli odsouzeni k pěti letům vězení za žhářství na pozemcích, jež si pronajímali od státu. Odsouzení tvrdí, že pouze pálili plevel. Podle obžaloby se snažili zahladit stopy po nelegálním lovu.

Bundyho skupina, která si říká Občané za ústavní svobodu (CCF), požaduje propuštění dvou farmářů a předání federální půdy místním institucím.

Protest se koná v areálu národního parku Malheur, který byl podle Bundyho zřízen na pozemcích 100 bývalých rančů. Kdysi prosperující a bohatý okres podle něj kvůli zabírání značně zchudl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy