Konec okupace. Oregonští farmáři, kteří obsadili budovu národního parku, se vzdali policii

ČTK ČTK
11. 2. 2016 22:28
Policii se ve čtvrtek vzdali poslední čtyři ozbrojení farmáři, kteří v americkém státě Oregon počátkem ledna na protest proti rozšiřování přírodní rezervace a uvěznění dvou místních rančerů obsadili budovu správy parku. Jeden ze spoluorganizátorů protestu byl obviněn z několika zločinů souvisejících s jiným případem.
Ammon Bundy vyzval ke složení zbraní už koncem ledna.
Ammon Bundy vyzval ke složení zbraní už koncem ledna. | Foto: Reuters

Salem - Poslední čtyři ozbrojení farmáři, kteří v americkém státě Oregon počátkem ledna na protest proti rozšiřování přírodní rezervace a uvěznění dvou místních rančerů spolu se svými druhy obsadili budovu správy parku, se vzdali policii. Informoval o tom list The Washington Post.

Areál předtím obklíčil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Jeden ze spoluorganizátorů protestu byl ve čtvrtek podle agentury Reuters soudem obviněn z několika zločinů souvisejících s jiným případem.

Ve čtvrtek ráno místního času (odpoledne SEČ) nejprve odešla z budovy nejprve trojice lidí a poslední okupant se odmítl vzdát. Podle médií vyhlašoval, že spáchá sebevraždu, což se však nakonec nestalo a po chvíli se rovněž vzdal policii. Přitom sdělil, že vyhlašuje federálním úřadům válku.

Kolem rančerů se již od středy stahovala smyčka, když agenti FBI obsadili barikády, které farmáři v okolí správní budovy postavili. Ozbrojenci následně ohlásili, že se bezpečnostní jednotky očividně připravují na útok. Později se ale díky vyjednávání napjatá situace uklidnila. FBI v prohlášení uvedla, že žádný přepad nechystá, neboť chce celou záležitost vyřešit poklidně.

FBI: Chceme to vyřešit v klidu

"Nikdy nebylo zájmem FBI střetnout se s ozbrojenými okupanty jinak než prostřednictvím dialogu. FBI proto trpělivě a zdrženlivě vyjednává, aby situaci vyřešila v klidu," uvedl tento bezpečnostní úřad v prohlášení. "Nepadl jediný výstřel," dodal.

Ke složení zbraní již koncem ledna zbylé okupanty vyzval šéf skupiny Ammon Bundy, který tak učinil po svém zadržení. Bundyho a osm dalších zadržela policie, když odjeli z obsazených budov k setkání s místními občany.

Ve čtvrtek si jeho otec a další z organizátorů ukončeného protestu Cliven Bundy vyslechl u federálního soudu v Portlandu obvinění ze spiknutí, útok na federálního úředníka a bránění výkonu spravedlnosti. Tato obvinění se vztahují k potyčce na státním pozemku poblíž jeho ranče. Cliven Bundy na rozdíl od svého syna ozbrojence do poslední chvíle vyzýval k tomu, aby budovu neopouštěli.

Okupace začala 2. ledna, kdy skupina několika desítek ozbrojených mužů a žen obsadila ústředí národní přírodní rezervace poté, co se oddělila z protestního pochodu asi 300 osob za propuštění dvou místních farmářů, Dwighta Hammonda a jeho syna Stevena. Ti byli odsouzeni k pěti letům vězení za žhářství na pozemcích, jež si pronajímali od státu. Odsouzení tvrdí, že pouze pálili plevel. Podle obžaloby se snažili zahladit stopy po nelegálním lovu.

Bundyho skupina, která si říká Občané za ústavní svobodu (CCF), požaduje propuštění dvou farmářů a předání federální půdy místním institucím.

Protest se koná v areálu národního parku Malheur, který byl podle Bundyho zřízen na pozemcích 100 bývalých rančů. Kdysi prosperující a bohatý okres podle něj kvůli zabírání značně zchudl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy