Přestřelka kvůli okupaci národního parku v Oregonu: Jeden mrtvý, vůdce ozbrojené skupiny zatčen

ČTK ČTK
27. 1. 2016 8:54
Dramatickou policejní akci, která si vyžádala minimálně jeden lidský život, zažil americký Oregon, konkrétně tamní přírodní rezervace Malheur. Tu okupuje od začátku ledna skupina ozbrojenců. Policii se podařilo zatknout vůdce skupiny a několik jejích členů. Při zatýkání došlo k přestřelce, při níž jeden člen skupiny zemřel. Okupace v rezervaci zřejmě pokračuje.
Vůdce ozbrojenců v Oregonu Ammon Bundy, který byl při akci policie zatčen.
Vůdce ozbrojenců v Oregonu Ammon Bundy, který byl při akci policie zatčen. | Foto: Reuters

Salem - Americká federální policie zatkla vůdce a několik členů ozbrojené skupiny, která od začátku ledna okupuje část budov v přírodní rezervaci Malheur v americkém Oregonu.

Při zatýkání došlo k přestřelce, jeden člověk ze skupiny podle policie zemřel a jeden byl zraněn. Okupace v rezervaci zřejmě pokračuje.

"Jeden člověk, který byl objektem zatýkání, zemřel," oznámil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zatčeno bylo celkem šest lidí, včetně šéfa skupiny CCF Ammona Bundyho (40) a jeho bratra Ryana Bundyho (43). Zatýkání se odehrálo mimo obsazené budovy parku při silniční kontrole.

Skupina několika desítek ozbrojených mužů obsadila ústředí národní přírodní rezervace 2. ledna poté, co se oddělila z protestního pochodu asi 300 osob za propuštění dvou místních farmářů, Dwighta Hammonda a jeho syna Stevena. Ti byli odsouzeni k pěti letům vězení za žhářství na pozemcích, jež si pronajímali od státu. Odsouzení tvrdí, že pouze pálili plevel. Podle obžaloby se snažili zahladit stopy po nelegálním lovu.

Bundyho skupina, která si říká Občané za ústavní svobodu (CCF), požaduje propuštění dvou farmářů a předání federální půdy místním institucím.


Protest se koná v areálu národního parku Malheur, který byl podle Bundyho zřízen na pozemcích 100 bývalých rančů. "Ten park se stále rozšiřuje na úkor rančerů," tvrdí Bundy. Kdysi prosperující a bohatý okres Harney podle něj kvůli zabírání značně zchudl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražování nových bytů v Praze na konci roku zpomalilo meziročně z 11,4 procenta na 4,4 procenta

Další zprávy