Přestřelka kvůli okupaci národního parku v Oregonu: Jeden mrtvý, vůdce ozbrojené skupiny zatčen

ČTK ČTK
27. 1. 2016 8:54
Dramatickou policejní akci, která si vyžádala minimálně jeden lidský život, zažil americký Oregon, konkrétně tamní přírodní rezervace Malheur. Tu okupuje od začátku ledna skupina ozbrojenců. Policii se podařilo zatknout vůdce skupiny a několik jejích členů. Při zatýkání došlo k přestřelce, při níž jeden člen skupiny zemřel. Okupace v rezervaci zřejmě pokračuje.
Vůdce ozbrojenců v Oregonu Ammon Bundy, který byl při akci policie zatčen.
Vůdce ozbrojenců v Oregonu Ammon Bundy, který byl při akci policie zatčen. | Foto: Reuters

Salem - Americká federální policie zatkla vůdce a několik členů ozbrojené skupiny, která od začátku ledna okupuje část budov v přírodní rezervaci Malheur v americkém Oregonu.

Při zatýkání došlo k přestřelce, jeden člověk ze skupiny podle policie zemřel a jeden byl zraněn. Okupace v rezervaci zřejmě pokračuje.

"Jeden člověk, který byl objektem zatýkání, zemřel," oznámil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zatčeno bylo celkem šest lidí, včetně šéfa skupiny CCF Ammona Bundyho (40) a jeho bratra Ryana Bundyho (43). Zatýkání se odehrálo mimo obsazené budovy parku při silniční kontrole.

Skupina několika desítek ozbrojených mužů obsadila ústředí národní přírodní rezervace 2. ledna poté, co se oddělila z protestního pochodu asi 300 osob za propuštění dvou místních farmářů, Dwighta Hammonda a jeho syna Stevena. Ti byli odsouzeni k pěti letům vězení za žhářství na pozemcích, jež si pronajímali od státu. Odsouzení tvrdí, že pouze pálili plevel. Podle obžaloby se snažili zahladit stopy po nelegálním lovu.

Bundyho skupina, která si říká Občané za ústavní svobodu (CCF), požaduje propuštění dvou farmářů a předání federální půdy místním institucím.


Protest se koná v areálu národního parku Malheur, který byl podle Bundyho zřízen na pozemcích 100 bývalých rančů. "Ten park se stále rozšiřuje na úkor rančerů," tvrdí Bundy. Kdysi prosperující a bohatý okres Harney podle něj kvůli zabírání značně zchudl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy