Londýn - Opoziční liberální demokraté hodlají v britském parlamentu hlasovat proti zahájení jednání o odchodu z Evropské unie, pokud nejvyšší soud rozhodne, že se k Brexitu mají vyjádřit poslanci. Oznámil to jejich vůdce Tim Farron, který jako jinou možnou alternativu označil konání dalšího referenda. V něm by se voliči měli vyjádřit k podmínkám opuštění EU, jež by vyjednala konzervativní vláda premiéry Theresy Mayové.
Odpůrci Brexitu se v parlamentu snaží vytvořit jednotnou frontu. Liberální demokraté mají ale malou váhu: v parlamentu o 650 místech mají jen osm mandátů. Vše by tak záviselo stejně jen na většinových konzervativcích, mezi jejichž poslanci je nebo bylo hodně těch, kteří nesouhlasili s odchodem z EU.
Mluvčí premiérky Mayové počátkem listopadu uvedla, že všechny nezbytné přípravy k aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU, který se týká odchodu ze společenství, stále pokračují. Vláda chce jednání zahájit do konce března příštího roku.
V lednu by se k možnosti zapojení parlamentu do rozhodování o spuštění procesu Brexitu vyslovit britský nejvyšší soud, ke kterému se odvolala vláda poté, co nižší soudní instance - vrchní soud v Londýně - rozhodla, že poslanci se mají vyslovit.
Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že soudní výnos podle něj zdůrazňuje okamžitou potřebu přenést debatu o podmínkách vyjednávání na půdu parlamentu. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová, která usiluje o setrvání v EU, prohlásila, že výrok soudu je "významný a ukazuje na to, jaký ve vládě vládne chaos a zmatky".