Ganc převzal mandát k sestavení vlády v Izraeli, vyzval Netanjahua ke spolupráci

ČTK ČTK
16. 3. 2020 13:04
Lídr izraelské centristické strany Modrá a bílá Benny Ganc od prezidenta Reuvena Rivlina oficiálně převzal mandát k sestavení vlády. Ganc vyzval současného premiéra Benjamina Netanjahua, aby s ním vytvořil koaliční vládu národní jednoty. Pověření k sestavení vlády dostal dosud opoziční politik v době koronavirové pandemie, v Izraeli bylo dosud evidováno 250 případů nákazy a čtyři vyléčení.
Izraelský politik Benny Ganc.
Izraelský politik Benny Ganc. | Foto: Reuters

Jedenašedesát zákonodárců ze 120 se vyjádřilo pro to, aby prezident sestavením vlády pověřil Gance. Pro Netanjahua, který se prohlásil za vítěze parlamentních voleb z 2. března, to byla tvrdá rána, připomínají agentury.

Rivlin dal na slavnostním ceremoniálu vysílaném izraelskou televizí Gancovi 28 dní na sestavení nové koaliční vlády s možným dvoutýdenním prodloužením. Vytvoření nové vlády budou ale zřejmě komplikovat menší strany.

Podle izraelských sdělovacích prostředků zástupci arabské kandidátky, která obsadí 15 ze 120 křesel, sdělili prezidentovi, že jako premiéra podpoří Gance, avšak nesouhlasí s vládou národní jednoty. Arabské strany zastupují pětinu občanů Izraele, ale ve vládě zatím nikdy nebyly. Jejich koalice je po Netanjahuově Likudu a Gancově uskupení Modrá a bílá v zákonodárném sboru třetí nejsilnější. Arabové sdělili, že do Gancova kabinetu nechtějí vstoupit, ale budou jej podporovat při hlasování.

Jedním z důvodů, proč se Ganc dosud bránil být ve vládě s Netanjahuem, je soudní stíhání nynějšího premiéra.

Izrael zavedl proti šíření koronaviru drakonická opatření a zakázal shromažďování více než deseti lidí. Ministr spravedlnosti kvůli tomu omezil i činnost soudů na nezbytné úkony. Netanjahu je viněn z korupce ve třech kauzách a proces ním měl začít v úterý. Kvůli ochranným opatřením byl ale přesunut na květen.

Avigdor Lieberman, který řídí stranu ruských imigrantů Izrael je náš domov a má sedm poslaneckých křesel, odmítá být ve vládě podporované Araby, jelikož je nepovažuje za loajální izraelské občany. Netanjahua vyzval, aby odstoupil, protože je trestně stíhaný.

Netanjahu a Lieberman navrhli, aby byla sestavena na šest měsíců krizová koaliční vláda premiérova Likudu a Modré a bílé, která by byla schopna čelit koronavirové krizi.

"Dávám vám slovo, že budu dělat vše, co je v mých silách, abych do několika dnů sestavil co nejširší a co nejpatriotičtější vládu, jak je to možné, " řekl při dnešním pověření Ganc.

V Izraeli se parlamentní volby konaly třikrát za méně než rok. Dosud se však vládní koalici Gancovi ani Netanjahuovi sestavit nepodařilo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy