Opakovaně se mi zdá, že máma zavolá. Ukrajinci mizí v ruských věznicích

bb bb
21. 1. 2023 8:00
Mladá Ukrajinka Alina Kapatsynová často sní o tom, jak jí volá matka a oznamuje jí, že se vrací domů. Muži ve vojenských uniformách odvedli 45letou Vitu Hannyčovou z jejího domova na východě Ukrajiny v dubnu. Doposud se nevrátila.
"Opakovaně se mi zdá, že máma zavolá." Obyčejní Ukrajinci mizí v ruských věznicích. | Video: Asociated Press

Hannyčová měla na sobě pouze teplákovou soupravu a pantofle, když se jí několik týdnů po invazi 24. února zmocnily ruské jednotky okupující vesnici Volodymyrivka. Ta je stále pod kontrolou Moskvy.

Rodina si původně myslela, že se brzy vrátí domů. Později se dozvěděla, že Hannyčová, která dlouhodobě trpí záchvaty kvůli mozkové cystě, je ve vazbě v okupované části Doněcké oblasti. Kapatsynová řekla, že zůstává nejasné, proč její matku zadržují.

Hannyčová je jedním z mnoha ukrajinských civilistů, které Rusové stále zadržují. Někteří z nich jsou považováni za válečné zajatce, přestože se bojů nikdy nezúčastnili. Jiní jsou v jakémsi právním limbu - nečelí žádnému obvinění z trestného činu ani nejsou považováni za válečné zajatce.

Celá rodina začala usilovně po ženě pátrat. Nakonec se dozvěděli, že Hannyčovou uvěznili v Olenivce, dalším Ruskem kontrolovaném městě. Vězeňský personál řekl babičce Kapatsynové, že Hannyčová je odstřelovač, což rodina považuje vzhledem k jejímu stavu za absurdní.

Rusové mohou věznit desetitisíce Ukrajinců bez obvinění

Doněcké úřady označily ženu za válečnou zajatkyni a nedávno rodině sdělily, že je ve vězení v okupovaném městě Mariupol. Zatím není jasné kdy, a zda vůbec, by mohla být propuštěna.

Ukrajinská organizace na ochranu lidských práv Centrum pro občanské svobody napočítala od začátku války přibližně 900 civilistů zajatých Ruskem, přičemž asi 600 z nich je stále ve vazbě. Dmytro Lubinets, ukrajinský vyslanec pro lidská práva, však uvádí ještě vyšší číslo. Jeho úřad měl obdržet dotazy na více než 20 000 "civilních rukojmích".

Bývalého civilního zajatce Volodymyra Hnatovského drželi v trestanecké kolonii Olenivka také. Po více než 100 dnech v zajetí byl Hnatovskyj začátkem července propuštěn na svobodu, aniž by ruská strana vysvětlila, proč byl vůbec zadržen. "Propustili nás, protože naši příbuzní dělali rozruch, volali a psali všude možně," vzpomínal Hnatovskyj. 

Osud tisíců lidí je však stále neznámý. Příbuzní pravidelně protestují ve městech po celé Ukrajině a žádají celý svět o pozornost a propuštění svých blízkých.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy