Online z Tbilisi: Ruské tanky jsou prý už v Gruzii

sim
11. 8. 2008 13:10
Z Gruzie odpovídal spolupracovník redakce Roman Staněk
Roman Staněk, dlouholetý redaktor Aktuálně.cz, nyní koordinátor rozvojových projektů společnosti Člověk v tísni.
Roman Staněk, dlouholetý redaktor Aktuálně.cz, nyní koordinátor rozvojových projektů společnosti Člověk v tísni. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Gruzie zažívá už pátý den krvavého konfliktu, který začal boji v separatistickém regionu Jižní Osetie. V neděli už ruská vojska ostřelovala i cíle v Gruzii včetně hlavního města Tbilisi.

Gruzie sice sdělila Rusku, že s okamžitou platností pozastavuje vojenské operace "v zóně konfliktu" v Jižní Osetii a je připravena jednat o příměří. Moskva však nevěří a dál stahuje své síly do oblasti.

Podle nepotvrzených zpráv už při konfliktu zahynulo na dva tisíce lidí. Z Gruzie pak podle agentury Interfax utíká na 30 tisíc civilistů. Bývalý reportér Aktuálně.cz Roman Staněk z Tbilisi hlásí, že úřady nařídily evakuovat město Gori, které už se v sobotu ocitlo pod palbou. (Více čtěte v jeho blogu zde)

Co zažívá civilní obyvatelstvo a jak je konflikt znát? Na to jste se Romana Staňka, který od června 2008 působí jako koordinátor rozvojových projektů společnosti Člověk v tísni v Gruzii, mohli zeptat online. Živý rozhovor začal v 11 hodin dopoledne.

Sledujte aktuální vývoj: Válka sílí. Na Gruzii útočilo 50 ruských bombardérů
Obrazem: Boje v Osetii, mobilizace v Abcházii. Podívejte se
Grafika: Rusko obsadilo Osetii. Podívejte se, kde útočí

Odpovězeno: 11. 08. | 11:03Autor: George

Otázka: Co říkáte na to, že české velvyslanectví doporučilo čechům v TBS zůstat a vyčkavát, když všechny ostatní ambasády už doporučovaly odjezd z Gruzie. Byl jsem při tom a po zahájení invaze jsem se vrátil.

Roman Staněk: Dobrý den,
je pravda, že české velvyslanectví je oproti například polskému a americkému mnohem klidnější. Přesto i české velvyslanectví, pokud vím, doporučuje turistům, aby se buď stáhli do Tbilisi nebo Batumi, nebo ještě lépe, aby odjeli do Arménie. S lidmi, kteří v Gruzii pracují je velvyslanectví v neustálém kontaktu.

Odpovězeno: 11. 08. | 11:07Autor: Standa

Otázka: Jaký má novinářský smysl být v Gruzii, kde jste odstřižen od informací? Můžete psát články jen na základě agenturních zpráv, těžko přijdete s původní informací. Gruzínsky asi neumíte, místní tisk sledovat nemůžete. Není chiméra "máme na Kavkaze zvláštního zpravodaje, on nám řekne, co se tam děje".

Roman Staněk: Dobrý den Stando,

i když jsem dlouhou dobu pracoval jako novinář, od června pracuji v Gruzii na rozvojových projektech společnosti Člověk v tísni. Novináři, stejně jako ostatní lidé se po Gruzii stále mohou pohybovat volně. Mnohým novinářům se také povedlo dostat i do Cchinvali. Včera tam však bohužel byli dva zabiti. Myslím že jeden byl gruzínský kameraman a druhý ukrajinský nebo ruský fotograf.

Odpovězeno: 11. 08. | 11:09Autor: Džindra

Otázka: Dobrý den, bratr s kamarády odletěl v pátek na Kavkaz do Ruska (Elbrus). Je to tam teď vzhledem k valečné situaci v Jižní Osetii bezpečné? Děkuji.

Roman Staněk: Dobrý den,
pokud vím, situace na ruské straně je bezproblémová. Elbrus navíc neleží přímo na hranici s Gruzií, ale ve vnitrozemí, takže by to neměl být problém. Přeji úspěšný výstup, je to moc hezká hora, i když v Gruzii máme také pěkné hory - třeba Kazbek.

Odpovězeno: 11. 08. | 11:12Autor: marie

Otázka: Byli do bojů posláni i mladí muži a studenti bez jakýchkoliv zkušeností s bojem?

Roman Staněk: Dobrý den,
nevím jak z ruské strany, ale z gruzínské bohužel ano. Když prezident vyhlásil mobilizaci země, bylo přes noc odvedeno do armády desetitisíce mladíků. Dotklo se nás to osobně, protože v pátek do práce nepřišel ani zaměstnanec Člověka v tísni Laša. Podle posledních informací byl nasazen někde poblíž Gori, ale už čtyři dny o něm nic nevíme. Znepokojuje nás to, protože kolem Gori se vedly a vedou velmi tuhé boje.

Odpovězeno: 11. 08. | 11:18Autor: Cantaloop

Otázka: Díky za vaši včerejší zajímavou reportáž. Mohl byste ještě blíže popsat, jak vypadala ta večerní demonstrace v Tbilisi? Promluvil tam také někdo z vlády? A opravdu je to srovnání s invazí z roku 1968 tak časté?

Roman Staněk: Dobrý den a děkuji,
velmi mne překvapil přístup Gruzínců. I přes vyhlášený válečný stav se na náměstí sešlo tak tři tisíce lidí. Lidé brali sebou i děti a to i přes to, že jen několik hodin předtím bylo doporučeno, aby děti z města odjely. Lidé měli gruzínské vlajky, svíčky a sledovali velkoplošnou obrazovku, kde na živo běžely zprávy. Promluvil také prezident. Mnoho úsměvů na tvářích jsem však neviděl. Lidé se kterými jsem mluvil, často přirovnávali současný stav k srpnové invazi ruských vojsk do Československa z roku 1968. Smutnou skutečností je, že v době kdy demonstrace probíhala, rusové bombardovali letiště poblíž Tbilisi.

Odpovězeno: 11. 08. | 11:23Autor: Ondra

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat na to jak se ke konfliktu staví běžní gruzínci, zda měli kroky politické reprezntace (pokus obsadit Osetii)podporu mezi obyvatelstvem.
Dále jaká je situace nyní? Má vladnoucí establishment podporu obyvatelstva?
Děkuji.

Roman Staněk: Dobrý den Ondro,
to je velmi zajímavá otázka. Stejně jako konflikt, také přístup k němu se mezi obyvately vyvíjí. Nemohu mluvit za všechny, ale prvotní snaha získat zpět Osetii se setkala s vysokou podporou mezi lidmi (bohužel to však nemohu doložit čísly). Jak však konflikt trvá a dotýká se více a více vlastně celé Gruzie, podpora klesá. Jak jsem již napsal do článku včera, lidé si začínají uvědomovat, že ztracené lidské životy se nemohou vyrovnat kousku relativně nehostinné, hornaté země kdesi na severu. Je zajímavé také rozdělení mezi muži a ženami. Zatímco muži většinou snahu Osetii získat podporují, ženy jsou mnohem rezervovanější a s válkou nesouhlasí.

Odpovězeno: 11. 08. | 11:28Autor: Akwed

Otázka: Jak moc funguje medialni propaganda k tomuto konfliktu? Jsou Gruzinci timto ovlivneni a co si o situaci mysli?

Roman Staněk: Dobrý den,
samozřejmě mediální propaganda na gruzínské straně také existuje. Televizi sice moc nesleduji, gruzínsky neumím, stačí vidět srdceryvné reportáže z vesnic, kde přistála nějaká ruská raketa. Záběry nešťastného muže, který má ze zahrady kráter, krvácející domácí zvířata, plačící lidé. Na druhé straně spoty ukazující sílu gruzínské armády, dynamicky sestříhané, energické. Je ovšem pravdou, že nic nemůže ospravedlnit, že má vesničan místo zahrady kráter. Takovýto útok nedává žádný smysl, nejde přece o žádné strategické místo. Nerozumím ruské logice.

Odpovězeno: 11. 08. | 11:30Autor: ing. Skácel

Otázka: V noci z 10. na 11. srpna jsem si prohlížel na netu videa z vybombardovaného hlavního města Jižní Osetie. Můžete mi odpovědět zda dobíjení raněných je dnes Gruzíny považováno za poskytnutí první pomoci?
Víte o tom, že současná genocida Osetínů ze strany Gruzínů je v pořadí 3. největší?

Roman Staněk: Dobrý den,
tato videa jsem bohužel neviděl a proto nemohu odpovědět. Dobíjení raněných ale rozhodně není poskytnutím první pomoci, ať to dělá kdokoliv. Ať počítám jak počítám, třetí rozhodně není - stačí zmínit genocidu Arménů, holokaust, genocidu ve Rwandě, v Dárfúru, Kambodži...

Odpovězeno: 11. 08. | 11:33Autor: Alena P.

Otázka: Jeden můj gruzínský kamarád je v zahraničí a chce se okamžitě vrátit domů, stejně jako mnoho dalších Gruzínců. Je nějaká možnost, když byly všechny lety zrušeny?

Roman Staněk: Dobrý den,
možností má několik. Může letět do Jerevanu a potom po zemi, nebo přes Istanbul do některého z měst na východě Turecka a potom odjet po zemi do Batumi. Mám ale pocit, že nyní nějaká letadla létají. Před chvílí jsem na obloze nad námi viděl letadlo gruzínských aerolinií. Každopádně dostat se do Gruzie zatím není až takový problém.

Odpovězeno: 11. 08. | 11:38Autor: David M.

Otázka: Dobrý den, jaký je Váš názor na útěk tisíců Osetinců z Jižní Osetie do Ruské federace? Došlo zde ze strany Gruzie skutečně ke genocidě místních obyvatel?

Roman Staněk: Dobrý den,
k přestřelkám mezi gruzínskou armádou a osetinskými partizány (nebo můžeme říci vojáky) trvají už dlouhou dobu. To, že konflikt může vyeskaloval do takovéto podoby jsem nečekal, ačkoliv se o tom v Gruzii už nějakou dobu mluvilo. Spíše však šlo o problémy s Abcházií a ne s Jižní Osetií. Osetinci neměli moc možností kam utéct, takže je logické, že utekli do Ruska. Použít slovo genocida bych se neodvážil. Nikdo přesně neví, kolik zahynulo lidí, rozhodně to ale nebudou tisíce, jak uvádí ruská strana a ani desítky, jak uvádí Gruzie.

Odpovězeno: 11. 08. | 11:41Autor: Luc

Otázka: Zdar! Doufam, ze se mas v poradku! Dej bacha na sobe! A otazka : proc takovy rozdil 150 nebo 2000 mrtvy? Co mame myslet?
Mej se!

Roman Staněk: Ahoj Lucu,
jsme všichni v pořádku. V Tbilisi je zatím bezpečno i když dnes ráno už jsme všichni slyšeli bombardování, když rusové útočili na nedalekou radarovou stanici. Co se týče toho rozdílu, už jsem odpovídal výše. Nemyslím si, že zemřelo tisíce civilistů, ale nemohu to potvrdit a ani vyvrátit. A jsem si jist, že v téhle fázi to neví nikdo. To je jediná jistota.

Odpovězeno: 11. 08. | 11:53Autor: Blbost!

Otázka: Člověk v tísni neni to nahodou Gruzinec v tisni? A co treba civilni obyvatejstvo v J.Osetii? Proc Tam neni Vas reporter? Je Rusko agresor i presto ze Gruzie zacala prvni utok na J.Osetii v noci 08/08/2008 kdy zacaly OH? a proc muze KOSOVO mit nezavislos a J.Osetie ne!? Dekuji Vam

Roman Staněk: Dobrý den,
k vašim otázkám.
- Mise Člověka v tísni na jižním Kavkaze je malá a relativně nová, započala svoji činnost v roce 2005. O rozvojových projektech se rozhoduje na základě potřebnosti, reálnosti provedení a možnosti finančního pokrytí. Kombinace těcho tří kritérií určila naše místo a charakter působení. Nepracuji zde dlouho, ale jestli se nepletu, doposud nebyla reálná možnost v Osetii pracovat.
- Konflikt začal dříve než na den zahájení OH
- Proc může mít Kosovo nezávislost a Osetie ne, to Vám musí odpovědět nějaký odborník na mezinárodní právo. Můj osobní názor je, že Osetie by nebyla schopna sama fungovat bez pomocí někoho za zády. Gruzie tento režim navíc považuje za kriminální a založený na organizovaném zločinu.

Odpovězeno: 11. 08. | 11:59Autor: Antonín Slejška, Krásná Lípa

Otázka: Jak dlouho odhadujete, že konflikt bude pokračovat? Lze očekávat spíše zmírnění nebo naopak eskalaci? Nehrozí "čečenizace" Gruzie?

Roman Staněk: Dobrý den,
to je velmi těžká otázka. Včera večer, když prezident Saakašvili oznámil, že nabídl ruské straně příměří a prohlásil, že Gruzie ukončuje veškeré vojenské operace v regionu, se zdálo, že válka skončí. Jenže bombardování pokračovalo v noci dále, dokonce jsme ho i slyšeli - vůbec poprvé. Podle posledních informací se do Jižní Osetie přes tunel v průsmyku Roki dopravují další ruské tanky a těžká technika. Co se týká "čečenizace" - pevně doufám, že k tomu nedojde. Myslím, že mezinárodní společenství by to nedopustilo. Gruzie už je přece jen nezávislá mnoho let, zatímco Čečensko o nezávislost bojovalo. Existují, ale obavy, že má Rusko zájem na změně režimu v Gruzii. Což by za současného stavu mohlo připadat v úvahu.

Odpovězeno: 11. 08. | 12:04Autor: Dwarden

Otázka: Také by mne zajímá, jestli ona blesková operace Gruzie v JO Skutečně byla tak úspěšná ('úplné obsazení') a tedy hlavně jestli se ví proč Gruzinci nezničili strategické most(y) a tunel(y) což mohlo zpomalit ruskou odpověď.
O tomto se zprávy ruzní u každé agentury, takže co je vlastně pravda ?

Roman Staněk: Dobrý den,
co je vlastně pravda, to nikdo neví. Proč však Gruzínci ještě nezniči tunel pod průsmykem Roki, o tom tady už diskutujeme dlouho. Pokud by se to totiž stalo, Rusové by neváhali použít k cestě do Jižní Osetie dvě sousední cesty. Jednu přes průsmyk Mamisoni na západě, a mohli by také využít vojenskou dálnice vedoucí skrze Kazbegi na východě. Tím by však veškerá těžká technika vtrhla přímo na území Gruzie, což by byla katastrofa. Takto gruzínci mohou alespoň částečně pohyb Rusů kontrolovat. To jsou ovšem jen naše doměnky a nikoliv žádná odborná expertíza.

Odpovězeno: 11. 08. | 12:09Autor: Pepa

Otázka: Při nočním odstřelování Cchinvali 8. 8. Gruzínci bylo vybombardováno půl města, zmasakrováno 1500 civilistů a další tisíce prchají z míst bojů. Uvažuje Člověk v tísni nějakou pomoc, např. takovou, jakou jste poskytli kosovským Albáncům při bombardování Jugoslávie?

Roman Staněk: Dobrý den,
Člověk v tísni v současné době zvažuje humanitární misi na území Gruzie. Mapujeme sočasnou situaci a zjišťujeme, jaké prostředky, jakou pomoc a jakým způsobem ji může být možné distribuovat.
To jestli bylo zmasakrováno 1500 civilistů v Cchinvali nelze ověřit z žádného nezávislého zdroje, proto bych byl velmi zdrženlivý při jakýchkoliv odhadech.

Odpovězeno: 11. 08. | 12:12Autor: Dwarden

Otázka: Jsou zprávy tisícovkách civilních obětí v JO způsobených gruzínskou akcí vůbec pravda?
A hlavně ty informace, že Gruzinci srovnali se zemí hlavní město JO, berete je jako nadsazené? (např. vlastně to udělali Rusove s jejich protiútokem (letecke bombardování,raketomety, 152mm dělostřeletvo)?

Roman Staněk: Dobrý den,
na otázku ohledně počtu mrtvých jsem již odpověděl. Pokud jste mohli vidět záběry z Cchinvali, podle nich bylo město opravdu velmi poškozeno těžkými boji. Je ale dost pravděpodobné, že během bojů mezi oběma stranami umírali civilisté. Nelze však jednoznačně říci: "Umřelo 2000 lidí a všechny je zabili Gruzíni!" - to je prostě nesmysl.

Odpovězeno: 11. 08. | 12:16Autor: Roman

Otázka: Kdo za tuhle válku může?

Roman Staněk: Dobrý den,
dovolte osobní názor, nejsem však expert ani na politiku, ani na historii. Stejně jako za většinu válek na Kavkaze podle mne může nesmyslné rozdělování hranic během počátku Sovětského svazu za stalinovy éry. Nádherným příkladem je v tomto případě Náhorní Karabach, který byl sice arménský, ale sovětskými soudruhy byl přiřazen k Ázerbajdžánu. Můžeme vidět mnoho podobných příkladů také z Afriky z doby, kdy kolonie získávaly nezávislost.

Odpovězeno: 11. 08. | 12:21Autor: Vašek

Otázka: Pořád nechápu, co bylo důvodem napadení? Gruzie je přece suverénní stát a Rusko vniklo hluboko na jejich území.

Roman Staněk: Dobrý den Vašku,
prvotním podnětem pro útok na gruzínské území bylo vniknutí gruzínských vojsk na území vlastního teritoria, které však nemělo Tbilisi pod kontrolou. Tím teritoriem byla Jižní Osetie. Rusko však považuje Jižní Osetii za nezávislý stát a jako takový mu poskytlo vojenskou podporu. Nálety ruských letadel do gruzínského území, bombardování cílů v Tbilisi a podobně však podle mne nemá žádné ospravedlnění. Představte si, kdyby gruzínská letadla bombardovaly radar u Moskvy. Situace je přesně taková.

Odpovězeno: 11. 08. | 12:25Autor: Leoš

Otázka: Dobrý den,
v současných válečných konfliktech tvoří 90% obětí civilisté. Je současný konflikt v Gruzii vyjímkou?? Jak velké ohledy bere Ruská armáda na civilisty??
Děkuji za odpověď

Roman Staněk: Pokud vím z televize, ruská armáda bombarduje gruzínské území na první pohled velmi nesystematicky. Na jedné straně útočí na vojenské základny, radary a výrobny vojenských letadel, na druhé straně bombarduje obytné domy v Gori a dalších městech, bomby dopadají také na pole a zahrádky a podle posledních informací co mám z gruzínské televize, bomba spadla také do areálu dětského tábora. Ten byl však už dříve vylidněn a žádné děti v něm nebyly. Na druhé straně, odhaduje se, že vojenské oběti na obou stranách dosahují několika stovek. Tolik civilistů v Gruzii zatím, pokud vím, nezemřelo. Jak to bylo v Osetii, zatím nikdo nemůže z nezávislých zdrojů potvrdit.

Odpovězeno: 11. 08. | 12:31Autor: Franta

Otázka: Dobry den,
Chi se zeptat co gruzie zamyslela pri utoku na Osetii,nebylo jim prece jasne ze Ruska reakce bude inhed nasledovat??
Dekuji

Roman Staněk: Dobrý den,
to opravdu nevím. Existují názory, že za to můžou gruzínské horké hlavy v čele s prezidentem Saakašvilim. Na druhé straně se říká, že je to ze strany Gruzie chladný politický kalkul, jak se pokusit hnout s neřešitelným konfliktem alespoň nějak kupředu. Kdo sleduje situaci na Kavkaze ví, že Rusko docela pravidelně překračovalo gruzínský vzdušný prostor, několikrát dokonce dopadaly i bomby. Přestřelky mezi oběma armádami byly více než časté. Co však bylo skutečným záměrem, se musíte zeptat asi jen prezidenta Saakašviliho.

Odpovězeno: 11. 08. | 12:43Autor: Dwarden

Otázka: Rusové prý spolu s povstalci útočí v Abcházii na strategický průsmyk a zvěsti o tom jak postupují do území Gruzie mimo samotnou A.
Také není jasné jestli již mají pod kontrolou celou Jižní Osetii nebo se stále bojuje o část (okolo Gori/jih) kde je nejvíce gruzínců.
Jak to tedy je vlastně je?

Roman Staněk: Dobrý den,
jak to vlastně je v tuhle chvíli nikdo neví. Řeknu vám, jak to vypadalo zhruba před hodinou. Podle prezidenta Saakašviliho ruské tanky nejen, že získaly zpět Jižní Osetii, ale také, že vnikly na gruzínské území a momentálně jsou před a nebo už ve městě Gori. Je to poprvé, co Rusové překročili hranice obou separatistických republik po zemi. Více v tuto chvíli nevím, prezident tvrdí, že jej ruská armáda chce svrhnout a nastolit k Moskvě loajálnější režim.

Děkuji Vám za pozornost a věřím, že se situace brzy uklidní. Sledujte zpravodajství na Aktuálně.cz a tam se určitě vše podstatné dozvíte.

 

Právě se děje

Další zprávy