Válka sílí: Na Gruzii útočilo 50 ruských bombardérů

Red Zah, Reuters
11. 8. 2008 9:45
USA varovaly, že akce Ruska nezůstane bez odpovědi
Foto: Roman Staněk

Tbilisi - Válka na Kavkaze mezi Ruskem a Gruzií navzdory nabídce na příměří dál nabírá na intenzitě.

Gruzínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že jen během noci útočilo na Gruzii až padesát ruských bombardérů. "Několik desítek letounů operuje v gruzínském vzdušném prostoru a útočí na cíle v celé zemi," uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

Jedním z cílů náletu byla radarová stanice poblíž metropole Tbilisi.

Detonace byly slyšet až v centru hlavního města.

"Nemáme zatím žádné zprávy o obětech," uvedl podle agentury Reuters mluvčí gruzínského ministerstva vnitra.

Válečné i diplomatické aktivity

Ruská agentura Interfax naopak informovala o gruzínském ostřelování jihoosetské metropole Cchinvali.

Granátomety podle jejích informací mířily na ruské mírové jednotky. Tři jejich příslušníci byli při útoku zabiti. Fotoreportér agentury Reuters přímo na místě dosvědčil, že ostřelování bylo v městě v ranních hodinách slyšet a místní lidé hovořili o mrtvých i zraněných. Zprávu však nebylo možné okamžitě ověřit.

Čtěte reportáž přímo z Gruzie: Živě z Tbilisi: Stojí kus země za lidské životy?
Ptejte se od 10:45 zpravodaje Aktuálně.cz na místě: Co zažívají Gruzínci? Ptejte se online do Tbilisi

Pokračují také diplomatické snahy o ukončení konfliktu. Na jednání s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim přiletěl pozdě večer francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Není jasné, zda v Tbilisi setrvával ještě v okamžiku bombardování.

Po jednání v Tbilisi má Kouchner zamířit rovnou do Moskvy.

Se Saakašvilim hovořil po telefonu také americký viceprezident Dick Cheney. V rozhovoru prohlásil, že "ruská agrese nesmí zůstat bez odpovědi" a pokud bude pokračovat, bude mít vážné důsledky pro vztahy USA s Ruskem.

Podle prohlášení Cheneyho úřadu viceprezident vyjádřil solidaritu gruzínskému lidu a jeho vládě, která čelí hrozbě suverenity a územní celistvosti země.

Prezident Bush nazval ruskou reakci na krizi v Jižní Osetii za nepřiměřenou.

V Cchinvali se válí mrtvá těla v ulicích

Gruzie v neděli nabídla Rusku příměří a mírové rozhovory. Na doklad vážnosti své nabídky stáhla jednotky z Jižní Osetie.

Metropoli Jižní Osetie Cchinvali ovládají ruské jednotky, dosáhly toho po ostré třídenní bitvě.

Podle fotoreportéra agentury Reuters, který do Cchinvali vstoupil s ruskými jednotkami, se v ulicích města válejí těla mrtvých gruzínských vojáků. Budovy ve městě jsou zcela zničeny.

Podle nepotvrzených zpráv už při konfliktu zahynulo na dva tisíce lidí. Mezi mrtvými jsou už také první novináři. V neděli nedaleko Cchinvali zahynuli polský novinář agentury Reuters a jeho gruzínský kolega z televize Alania.

Moskva vyslala tanky a stíhačky přes gruzínsko-ruskou hranici poté, co se Gruzie v noci na pátek pokusila vojensky obsadit Jižní Osetii. Ta od začátku 90. let funguje jako de facto nezávislý stát, byť její svrchovanost nikdo ve světě neuznal. Právě v Rusku má tato separatistická republika největšího zastánce.

Rusové posílají vojáky do Abcházie

Situace se zhoršuje také v dalším sporném gruzínském regionu - Abcházii. Podle agentury Interfax tam Rusko významně posílilo svou vojenskou přítomnost a v současnosti tam má devět tisíc příslušníků speciálních jednotek.

Podle prohlášení Moskvy je jejich úkolem zabránit v Abcházii podobnému vývoji, k jakému došlo v Jižní Osetii.

Podle agentury Reuters dnes ruské jednotky v Abcházii  oznámily, že ráno vypršelo ultimátum, které daly Gruzíncům v oblasti ke složení zbraní. "Pokud na to nepřistoupí, použijeme k vynucení spolupráce veškerých prostředků," prohlásil velitel ruského kontingentu v Abcházii Sergej Čaban.

Gruzínské ministerstvo vnitra ultimátum odmítlo.

 

Právě se děje

Další zprávy