Živě: Islandský premiér rezignoval kvůli Panama Papers, skončil také šéf Transparency v Chile

Živě
Svět už třetím dnem rozebírá obsah takzvaných Panama Papers, obsáhlého dokumentu, v němž se skrývají jména světových prominentů i čelných politiků s firmami v daňových rájích. Islandský premiér rezignoval, opozice chce odvolat ukrajinského prezidenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters, Thinkstock, Aktuálně.cz

Skandál Panama Papers:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:06

Předseda chilské odbočky mezinárodní organizace Transparency International, která bojuje proti korupci ve světě, podal demisi v souvislosti s kauzou Panama Papers. Podle agentury Reuters se ukázalo, že Gonzalo Delaveau má vazbu na několik offshoreových firem. "Gonzalo Delaveau odstoupil z postu předsedy Transparency Chile. Představenstvo demisi přijalo," uvedla chilská nevládní organizace v prohlášení.

Chilské úřady neobviňují Delaveaua z protizákonné činnosti, ale vytýkají mu, že vazby na daňové ráje poškozují věrohodnost neziskové Transparency International se sídlem v Berlíně. Podle chilského kontrolního orgánu CIPER právník Delaveau je v dokumentech veden jako představitel firem Turnbrook Corporation, DK Corporation, Heatlhey International Inc, Turnbrook Mining Ltd a Vizcachitas Ltd, které sídlí na Bamahách.

21:04

Místopředseda islandské Pokrokové strany a ministr rybolovu a zemědělství Sigurdur Ingi Jóhannsson po oznámení premiérovy demise uvedl, že strana nabídne svému koaličnímu partnerovi, konzervativní Straně nezávislosti, pokračování vlády, a to pod jeho vedením. Opoziční strany ale v reakci na to prohlásily, že nadále trvají na rychlém vypsání předčasných voleb.

19:42

Pákistánský premiér Naváz Šaríf oznámil vytvoření vyšetřovací komise k Panamským dokumentům. Napsala to agentura AFP. Naváz Šaríf je podle uniklých informací zmiňován mezi klienty firmy Mossack Fonseca ukrývajícími svůj majetek v daňových rájích. "Rozhodl jsem se vytvořit soudní komisi řízenou bývalým soudcem Nejvyššího soudu. Tato komise prověří, jaká je skutečnost za těmito obviněními," uvedl Šaríf v prohlášení, které odvysílala místní televize.

19:21

Americký prezident Barack Obama v úterním projevu v Bílém domě kritizoval postup amerických firem, které kvůli minimalizaci daní převádějí svá sídla do ciziny. Vyzval republikány ovládaný Kongres, aby kroky navždy blokující tuto praxi podpořil. Prezident je přesvědčen, že vyhýbání se daňové povinnosti je třeba zamezit zákonem na federální úrovni. Kritizoval chování velkých společností, které se koupí menší firmy a převedením jejího sídla do cizí země snaží snížit vysoké daňové zatížení platné v USA. Praxe známá jako "inverze" je sice legální, nicméně v politické rovině je považována za neetickou

18:27

Rychlé shrnutí situace na Islandu: premiérovi Sigmunduru Davídovi Gunnlaugssonovi hrozilo vyslovení nedůvěry, proto už dříve požádal prezidenta Ólafura Ragnara Grímssona o rozpuštění parlamentu. Nakonec oznámil rezignaci na svou funkci, ačkoli to ještě v pondělí odmítal. Podle serveru Iceland Monitor se proti premiérovi postavili i členové jeho vlastní strany. Radní z premiérovy Pokrokové strany v druhém největším islandském městě Akureyri v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích napsali, že Gunnlaugsson ztratil důvěru. Prezident po setkání s premiérem prohlásil, že nejprve svolá rozhovory s hlavními politickými stranami a teprve pak se rozhodne, zda vypíše nové volby.

Například Gunnlaugsson údajně prostřednictvím offshoreové firmy zatajil milionové investice do bank ve své zemi. Když se v roce 2013 stal premiérem, byl přitom zapojen do vyjednávání o osudu tří islandských bank, které zkrachovaly v důsledku finanční krize na konci minulého desetiletí.

17:55

Gunnlaugsson se tak stal první přímou politickou obětí kauzy Panama Papers.

17:54

Islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson rezignoval na funkci, zvedl web televize BBC.

17:42

Na jeho bratra Háfize, který byl plukovníkem syrské armády, byly americké sankce uvaleny už v roce 2007 za syrské vměšování v Libanonu. Firma Mossack Fonseca ale podle uniklých informací s bratry spolupracovala dál a ještě v roce 2011 odmítla doporučení vlastního kontrolora, aby kontakty přerušila. Bylo to na začátku roku 2011, kdy v Sýrii právě začala válka. "Myslím si, že je-li osoba na sankčním seznamu, je to stopka a měli bychom s ní rozvázat kontakty," doporučil kontrolor firmy.

17:41

Firma Mossack Fonseca poskytovala služby také bratranci syrského prezidenta Ramímu Machlúfovi, považovanému za hlavního finančníka syrské vlády a za tvář zkorumpovaného syrského režimu. Jak informoval britský list The Guardian, z uniklých informací vyplývá, že poradenská firma udržovala styky s Machlúfem, i když na něj USA už v roce 2008 uvalily sankce za korupci.

17:17

Maďarský politik László Boldvai z opoziční socialistické strany pozastavil své členství v partaji kvůli tomu, že je zapleten do skandálu Panama Papers.

16:50

Proti označení Panama Papers pro dokumenty obsahující jména světových osobností s firmami v daňových rájích protestují někteří obyvatelé Panamy. Podle nich hanobí celý národ a zemi. Vhodnější by byl název Mossack Fonseca Papers odkazující na společnost, která offshorové firmy zakládala.

16:45

Do mezinárodní debaty o sdílení údajů a bezpečnosti dat se zapojí také Rakousko.

Rakouský kancléř Werner Faymann apeloval na Evropskou unii, aby podnikla kroky, které zajistí, že offshoreové společnosti nebude možné využívat k praní špinavých peněz a k daňovým únikům.

"Musíme přezkoumat všechny stávající případy a všechno, co možná ještě přijde," uvedl podle agentury Reuters Faymann ohledně vyšetřování, zda dvě rakouské banky dodržovaly pravidla zaměřená na to, jak předcházet praní špinavých peněz.

Rakouský kancléř Faymann a německá kancléřka Merkelová na společné tiskové konferenci v Berlíně.
Rakouský kancléř Faymann a německá kancléřka Merkelová na společné tiskové konferenci v Berlíně. | Foto: Reuters
16:39

Nové opatření v rámci boje proti daňovým únikům a financování terorismu plánuje také Německo. Tamní ministr spravedlnosti Heiko Maas dnes oznámil, že země hodlá vytvořit nový národní registr, aby společnosti v daňových rájích přinutila odtajnit totožnost jejich majitelů.

"Musíme zajistit transparentnost. Systematické zatajování musí skončit," prohlásil ministr, který rovněž hodlá rozšířit zákon o praní špinavých peněz.

16:34

Francouzský ministr financí Michel Sapin prohlásil, že Francie znovu zařadí Panamu na seznam daňových rájů.

"Francie se rozhodla opětovně zapsat Panamu na seznam nespolupracujících zemí, se všemi důsledky pro ty, kdo budou provádět transakce," s Panamou, uvedl podle agentury AFP ministr Sapin. Panama podle něj vyvolala mylný dojem, že dokáže dodržovat "hlavní mezinárodní daňové zásady", a byla tudíž z tohoto seznamu vyňata.

16:24

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jehož manželka, olympijská šampionka Taťjana Navková se objevila mezi vlastníky firem na Britských panenských ostrovech, uvedl, že informace o jeho ženě jsou nepravdivé a z toho usuzuje, že také další materiály "nejsou důvěryhodné".

Uvedl zároveň, že ohledně prezidenta Vladimira Putina se v materiálech neobjevilo "nic konkrétního a nic nového". "Chybí tam detaily, všechno je vykonstruované na předpokladech a spekulacích," řekl s tím, že prezidentský úřad nevidí důvod k odpovědi na podobné publikace.

Foto: Reuters
16:22

Ruská generální prokuratura prověří údaje zveřejněné v ruských i zahraničních médiích o Rusech, kteří vlastní firmy a účty v daňových rájích.

Cílem prověrky bude podle Alexandra Kurennoje zjistit, zda je činnost těchto právních i fyzických subjektů v souladu s ruskými zákony a základy mezinárodního práva.

15:53

Pokud na Islandu padne kvůli aféře premiéra vláda, může volby vyhrát Pirátská strana. Momentálně vévodí průzkumům.

15:25

Gunnlaugsson dříve prohlásil, že pokud neustojí hlasování o důvěře, měly by být vypsány předčasné volby.

15:22

Islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson, který čelí tlaku opozice i veřejnosti kvůli Panama Papers, požádal prezidenta Ólafura Grímssona o rozpuštění parlamentu. Neúspěšně.

13:53

Panamské dokumenty představují zatím největší únik informací v historii investigativní žurnalistiky. Zpracování 2,6 terabytu dat trvalo téměř čtyřem stovkám novinářů celý rok a zkoumání stále pokračuje. Zásadní vliv na kvalitu a rychlost výsledků má speciální software australské firmy Nuix, píše
Otakar Schön ve svém textu Na největší únik dat v historii, lidská síla nestačí.

13:34

Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn volá po vyšetřování Britů, jejichž jména se objevila v Panama Papers.

12:03

Šéf ukrajinské daňové správy nařídil prověřit zprávy tisku o nesrovnalostech ve finančních záležitostech prezidenta Petra Porošenka.

Ten mohl přestoupit zákon tím, že ve svých přiznáních zatajil své firmy v zahraničních daňových rájích. Prezidenta odmítl vyšetřovat jak protikorupční úřad, tak generální prokuratura.

11:44

Čína není jedinou zemí, jejíž média aféru Panama Papers více méně ignorují.

V Rusku o ní neinformovala žádná z velkých televizí, které mají rozhodující vliv na to, co většina Rusů ví nebo neví o událostech ve světě a doma. Ani kanál Russia Today (RT), vysílající v angličtině, se tématu nevěnoval.

Reportéři opozičního listu Novaja Gazeta se "Putinova" violoncellisty Sergeje Roldugina ptali na konci března na jeho offshorové firmy a podíly v hodnotě zhruba dvou miliard dolarů. Odpověděl, že si musí rozmyslet, co může říkat a co ne.

11:20

Lidé z blízkého okolí šéfky francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové vytvořili sofistikovaný offshorový systém, který jim umožnil ukrýt peníze, napsal deník Le Monde.

Peníze se prostřednictvím složitého systému dostaly do daňových rájů, jako je Panama nebo Britské Panenské ostrovy. Cílem bylo "vyvést peníze z Francie", napsal Le Monde. Partaj obvinění odmítá a tvrdí, že se nijak "nezapletla do Panama Papers".

11:06

Premiér David Cameron nevlastní žádný podíl v panamské společnosti Blaimore Holdings, kterou v roce 1982 pomáhal založit jeho otec Ian, píše BBC s odvoláním na zdroje z Downing Street. Fond měl v roce 1998 hodnotu bezmála 20 milionů dolarů.

10:52

Česko může ročně přijít až o 57 miliard korun na daních, které mizí v daňových rájích. Tvrdí to think-tank Glopolis, který apeluje na politiky, aby se problémem více zabývali.

"Chceme, aby vláda i poslanci podpořili v případě velkých mezinárodních firem povinné zveřejňování základních hospodářských údajů, jako je obrat, zisk, počet zaměstnanců či zaplacená daň, za každou zemi, v níž působí," prohlásil zástupce ředitele organizace Ondřej Kopečný.

10:49

V síti Panama Papers uvízl i Michel Platini, suspendovaný předseda Evropské fotbalové unie (UEFA). V Panamě měl bankovní účet. "Vlastnictví bankovních kont prostřednictvím společností není nelegální, pokud je přiznané," citoval francouzský deník Le Figaro jeho právníka.

Připomeňme, že šedesátiletý Platini byl spolu s bývalým prezidentem FIFA Seppem Blatterem v prosinci suspendován na osm let za podezřelou finanční transakci z roku 2011. Bývalý vynikající záložník tehdy obdržel od Blattera dva miliony švýcarských franků, údajně za poradenskou činnost v letech 1999 až 2002. Neexistuje o tom ale žádný doklad.

Michel Platini (2016)
Michel Platini (2016) | Foto: Reuters
10:39

Čína k Panama Papers přistoupila po svém. Jak napsala agentura Reuters, zasáhla cenzura, která zablokovala na internetu některá hledání a odstranila články, které pojednávaly o tom, že na seznamu figurují i lidé z okolí prezidenta Si Ťin-pchinga.

10:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dá se automaticky říci, že kdo je na seznamu v kauze Panama Papers, spáchal podvod? Ukazuje kauza vůbec něco nového, nebyly tu daňové ráje a praní peněz vždy? Pomohou nové informace v boji proti daňovým rájům? A je s nimi vůbec třeba bojovat? Proč hraje i Česko tak výraznou roli a má na seznamu čtyřikrát tolik lidí jako podobně velké Srbsko?

Na tyto a další dotazy se můžete ptát hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy. Odpovídat bude od jedenácti hodin, dotazy můžete pokládat již nyní.

10:10

V Panama Papers figuruje i jméno ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Předák Radikální strany Oleh Ljaško už v pondělí oznámil, že chce v parlamentu vyvolat impeachment, tedy proces odvolání.

10:08

Petici za odchod premiéra podepsalo devět procent všech obyvatel Islandu, tedy 15 % všech dospělých.

10:03

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si nemyslí, že by se kauza Panama Papers týkala některého ze členů české vlády.

Pokud by tomu tak přeci jen bylo, bude třeba na to reagovat, řekl v pondělí novinářům v San Francisku, kde dnes ukončí svou pětidenní návštěvu Spojených států. Ministerský předseda je přesvědčen, že by české daňové úřady a případně policie měly informace rozkrýt a vyšetřit.

9:58

Ministerstvo financí Spojených států oznámilo nové kroky, které mají finančně znevýhodnit daňově motivované přesuny sídel firem do zahraničí.

Jde už o třetí balík opatření proti takzvaným "inverzím", které americkým podnikům umožňují vyhýbat se vysokému zdanění firemních zisků v USA, včetně zisků repatriovaných ze zahraničí.

V rámci zmíněné "inverze" americká firma obvykle koupí menšího zahraničního konkurenta a přesune své oficiální daňové sídlo do jeho země. Tyto praktiky jsou zcela legální, domácí politici je však vesměs důrazně odsuzují.

9:52

Úřady v Panamě oznámily, že spustí vyšetřování právní firmy Mossack Fonseca, která zakládala offshorové firmy.

9:39

Pokud by česká policie měla podezření, že kdokoliv z občanů Česka - ať už podnikatel nebo politik - chtěl přes firmu v Karibiku místo povolené daňové optimalizace ošidit český stát na daních nebo rovnou vyprat černé peníze, obtížně jim to dokáže.

To proto, že se vyšetřovatelé například v Panamě nedokážou dostat k potřebným informacím, a tedy k důkazům. Neexistuje tam obchodní rejstřík, firmy vlastní bílí koně - nastrčení majitelé s anonymními akciemi.

9:37

Stopy vedou i do České republiky. Podle webu Investigace.cz jde například o nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který má spolu se svojí ženou Renatou v databázi údajně několik firem na Britských Panenských ostrovech, nebo podnikatele a miliardáře Daniela Křetínského.

9:33

Gunnlaugsson se za reakci během interview omluvil, později ale v islandské televizi prohlásil, že neodstoupí. Uniklé informace nepřinesly nic nového.

Také podle islandského ministra zahraničí Gunnara Bragiho Sveinssona se šéf vlády nedopustil ničeho ilegálního. "Není na tom nic podivného," vzkázal Sveinsson ze své cesty do Indie.

9:31

Takto Gunnlaugssona zaskočili reportéři britského listu The Guardian, když se ho zeptali na Panamu.

9:29

Ačkoliv na seznamu figuruje například otec současného britského premiéra, bezkonkurenčně největší problémy má předseda islandské vlády Sigmundur Gunnlaugsson.

Podle kritiků prostřednictvím offshorové společnosti zatajil milionové investice do bank ve své zemi. Islandské opoziční strany plánují vyvolat v parlamentu hlasování o nedůvěře; premiér sám odstoupit nehodlá.

 

Foto: Reuters
9:25

V Rusku to ovšem nekončí. Na seznamu osob, které založily offshorové firmy, je rovněž Teng Ťia-kuej.

Švagr čínského prezidenta Si Ťin-pchinga založil a byl jediným vlastníkem dvou firem, vzniklých na Panenských ostrovech v roce 2009. Tedy v době, kdy byl Si ještě "pouze“ členem politbyra Komunistické strany Číny.

9:21

V Putinově případě dokumenty ukazují hlavně na violoncellistu Sergeje Roldugina, který patří mezi prezidentovy nejlepší přátele.

Roldugin si oficiálně vydělává stovky milionů dolarů, podle dokumentů panamské společnosti je však pouze nastrčenou figurou "chránící identitu a soukromí skutečného vlastníka profitujícího z firmy".

9:20

Ta zajímavá jména se ovšem skrývají někde úplně jinde. Panama Papers ukazují, že společnosti spojené s bezprostředním okolím ruského prezidenta Vladimira Putina mají na svých zahraničních účtech asi dvě miliardy dolarů.

Kreml to odmítl jako nesmysl, který má poškodit hlavu státu před volbami.

9:15

Mezi klienty firmy byla zhruba sedmdesátka bývalých i současných státníků, ale také španělský režisér Pedro Almodóvar, fotbalista Lionel Messi, teta španělského krále či argentinský prezident Mauricio Macri.

9:11

Samotná panamská firma se hájí, že za 39 let své existence, během níž založila přes 240 000 společností, nebyla obviněna z kriminální činnosti.

"Jako právnická firma se omezujeme na zakládání společností, a ne na jejich řízení, nejsme zodpovědní za to, co ta firma dělá," hájil se v panamské televizi spoluzakladatel firmy Ramón Fonseca, který byl do března členem vlády současného panamského prezidenta.

Odstoupil poté, co bylo jeho jméno veřejně spojeno s brazilským korupčním skandálem kolem státní firmy Petrobras, který v posledních měsících hýbe brazilskou politickou scénou.

9:10

S odhalením přišlo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ), které na analýze dvou terabytů dat pracovalo rok.

Busy times continue at ICIJ! Our #PanamaPapers investigation has exposed the offshore holdings of some of the world's...

Zveřejnil(a) The International Consortium of Investigative Journalists dne 4. duben 2016
9:08

Klíčové je, že offshorové společnosti zajišťují anonymitu vlastnictví. Údaje o majitelích společností nejsou veřejně přístupné, kromě nulové daně většina daňových rájů nevyžaduje vedení účetnictví ani podávání daňového přiznání, provádění auditu nebo vydávání výroční zprávy. Za společnost jedná podle pokynů majitele jednatel.

9:05

Právní firma Mossack Fonseca pro ně zakládala takzvané offshorové společnosti, tedy obchodní společnosti registrované v zemi s výhodným daňovým režimem.

Podle pravidel Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jsou za daňové ráje považovány země, které nevybírají žádné daně nebo vybírají jen symbolické paušální poplatky a současně od firem nevyžadují finanční výkazy.

Tyto státy se tak stávají finanční oázou pro statisíce firem ze zahraničí, které se v nich třeba jen papírově a na dálku registrují, a ušetří tak ve vlastní zemi na daních.

9:02

Pro připomenutí o co jde:

Několik předních světových médií v neděli zveřejnilo na 11 milionů dokumentů poradenské firmy Mossack Fonseca sídlící v Panamě. Údajně z nich vyplývá, že firma pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

9:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem aféry Panama Papers.

Aktuálně.cz Reuters ČTK Aktuálně.cz, Reuters, ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2016 21:08
 

Právě se děje

Další zprávy