Pátá kolona má problém. Lavrov ukončil pohádku o "speciální vojenské operaci"

pru ČTK mk pru, ČTK, mk
2. 12. 2022 14:00
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek poprvé veřejně označil invazi na Ukrajinu za válku, všímají si západní média. Na tiskové konferenci v Moskvě doslova prohlásil, že Rusko šlo proti Ukrajině do války a Západ se na této válce přímo podílí. Dosud přitom nejvyšší ruští představitelé nazývali konflikt podle oficiální rétoriky Kremlu speciální vojenskou operací.
"Šli jsme do války s Ukrajinou," prohlásil na tiskové konferenci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Video: Twitter/МИД России, Associated Press

"S Ukrajinou to není tak, že jsme se zvedli a řekli, že Zelenského nemáme rádi, protože přestal hrát v KVN nebo vystupovat pro Kvartal 95, a šli jsme do války s Ukrajinou," uvedl Lavrov na čtvrteční tiskové konferenci o bezpečnosti. "Varovali jsme je mnoho let," dodal. KVN je zábavná televizní show, Kvartal 95 producent pořadů. Ruský diplomat tím narážel na předchozí hereckou dráhu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

V projevu také zdůraznil, že Spojené státy a Severoatlantická aliance se války na Ukrajině přímo účastní, když dodávají Kyjevu zbraně. Západ měl podle něj možnost konflikt odvrátit, ale nehleděl na ruské zájmy. Dřívější vztahy Moskvy se Západem se už neobnoví, dodal.

Rusko napadlo Ukrajinu před devíti měsíci, 24. února, kdy zaútočilo na východě a také na severu ve směru na Kyjev od běloruských hranic. Prezident Vladimir Putin v televizním projevu prohlásil, že cílem vojenské operace je ochrana zájmů dvou samozvaných republik na východě Ukrajiny. Ruská propaganda mluvila také o denacifikaci Ukrajiny, tvrdila, že zemi ovládají fašisté.

"Obviňujete nás, že připravujeme provokaci a používáme zbraně hromadného ničení," pokračoval Lavrov nyní. "Ale sám Západ, včetně Spojených států, Velké Británie a Francie, tří jaderných mocností, dělá všechno pro to, aby zvýšil svou přímou účast ve válce, kterou vede proti Rusku rukama Ukrajinců," uvedl s tím, že ve většině případů určují cíle, na něž Ukrajina útočí, její západní "páni".

Ve své řeči použil slovo válka, přestože dosud ruští představitelé označovali konflikt spojením "speciální vojenská operace". Změna rétoriky může podle nedávné analýzy Carnegieho nadace pro mezinárodní mír souviset s posledním vývojem na ukrajinské frontě, uvádí americký server Newsweek.

Aby Kreml před ruskou veřejností ospravedlnil své neúspěchy na frontě, mluví nyní o válce na obranu ruského národa, kterou vede Západ v čele se Spojenými státy. První výraznou osobností propagandistické scény, která toto označení použila, byl na počátku listopadu znáný moderátor Vladimir Solovjov, přezdívaný Putinova hlásná trouba, připomíná Newsweek.

Označení "speciální operace", používané od února, přebírali ve světě také šiřitelé dezinformací. Nejen v Česku tím opakovaně ospravedlňují vpád ruských vojsk na území suverénního státu. Tím, že o válce mluví už i nejvyšší představitelé Kremlu, dostává tato teze výrazné trhliny. Není to přitom poprvé, co Kreml ve své kampani mění směr a tím komplikuje ruské páté koloně  v zahraničí vysvětlování čím dál zjevnějších manipulací a nepravd.

Lavrov uspořádal moskevskou konferenci o bezpečnostních otázkách ve stejný den, kdy v polské Lodži začalo jednání ministrů zahraničí členských zemí OBSE, kterého se účastní i šéf české diplomacie Jan Lipavský. Varšava minulý měsíc odmítla kvůli sankcím Evropské unie vydat Lavrovovi vízum. Rusko tak má zastupovat stálý představitel u OBSE, tedy velvyslanec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy