Pchjongjang - Severokorejský režim o sobě dal ve středu opět vědět, když pohrozil dalšími jadernými a raketovými testy. Ty by mohly údajně přijít, pokud se Rada bezpečnosti OSN neomluví za sankce, které zesílila po nedávném odpálení severokorejské rakety dlouhého doletu Taepodong-2.
Tím Severní Korea porušila předchozí rezoluci Rady bezpečnosti.
„Pokud se (Rada bezpečnosti OSN) okamžitě neomluví, bude KLDR nucena přistoupit k dalším sebeobranným opatřením, aby hájila své nejvyšší zájmy," řekl mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí citovaný oficiální tiskovou agenturou KCNA. „Půjde také o jaderné zkoušky a testy mezikontinentálních balistických střel."
Pes, který štěká, nekouše
Okolo stavu severokorejského jaderného programu panuje řada nejasností. Na podzim roku 2006 podnikla země svůj jediný jaderný test, který však zřejmě nebyl podle zahraničních tajných služeb zcela úspěšný. O rok později slíbila KLDR svá nukleární zařízení demontovat a odhalit veškeré informace, které se jich týkaly.
Šestistranná jednání, která zahrnovala také Čínu, Rusko, Jižní Koreu, Japonsko a USA, však zkrachovala na tom, jak tvrzení Severokorejců verifikovat. KLDR nedávno oznámila, že bude další jednání bojkotovat a že opět uvede do provozu jongbjonský reaktor.
Otázkou je, zda je nynější prohlášení jen dalším rétorickým cvičením, na jaké je zahraničí od Pchjongjangu zvyklé, nebo zda jde o reálný plán, jak zvýšit svou vyjednávací pozici. Analytici upozorňují, že má KLDR možná v plánu změnit svou image psa, který štěká, ale nekouše.
Rétorika, nebo pravda?
„Základním faktem je, že se Severní Korea vydala na cestu jaderné mocnosti, a aby to dokázala, potřebuje více testů," řekl agentuře Reuters expert na KLDR Čang Lien-kuej z pekingské Ústřední stranické školy, která vzdělává komunistické úředníky. „Jeden jaderný test nestačí. Přijdou další jaderné testy a další raketové zkoušky."
Podobně smýšlí i jihokorejský odborník Park Sjung-ho.
„Nemyslím, že je to otázka jednání… Severní Korea už má plán. Myslím, že to tak jako tak udělají (=vybudují jaderný arzenál)," domnívá se ředitel Asijského strategického institutu v Soulu.
Zesílení rétoriky je podle pozorovatelů signálem toho, že je severokorejský vůdce Kim Čong-il, - který oficiálně zastává funkci Předsedy Národního obranného výboru Severní Koreje - opět pevně u moci. Nedávno se poprvé po půl roce objevil na veřejnosti.
Podle zahraničních médií utrpěl v srpnu minulého roku srdeční záchvat.