reklama
 
 

Omlouvám se lidem, vzkázala před výslechem jihokorejská exprezidentka

21. 3. 2017
Jihokorejský ústavní soud Pak Kun-hje definitivně zbavil moci 10. března, potvrdil tím prosincové rozhodnutí parlamentu o sesazení hlavy státu. Pětašedesátiletá politička je podezřelá z úplatkářství, vydírání a zneužití pravomoci. Výslech bude trvat dlouho do noci místního času.

Soul - Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se podrobila výslechu kvůli korupční kauze, která vedla k jejímu sesazení.

Před vstupem do budovy státního zastupitelství se občanům své země omluvila, informovala agentura Reuters.

"Omlouvám se lidem. Při vyšetřování budu upřímně spolupracovat," řekla novinářům v prvním přímém vystoupení poté, co jihokorejský Ústavní soud potvrdil prosincové rozhodnutí parlamentu o sesazení hlavy státu a 10. března Pak Kun-hje definitivně zbavil moci.

Podle zástupce prokuratury výslech už začal a bude trvat dlouho do noci místního času.

Pětašedesátiletá politička je podezřelá z úplatkářství, vydírání a zneužití pravomoci. Po zbavení funkce prezidentky Pak Kun-hje nechrání imunita, a může být tak trestně stíhána. Když byla ve funkci, odmítala odpovídat na otázky zvláštních vyšetřovatelů, kteří byli případem pověřeni. Svou vinu Pak Kun-hje odmítá.

Korupční skandál se točí kolem důvěrnice odvolané prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů nadacím, které ona sama řídila.

Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela. Do skandálu je zapletena také největší jihokorejská firma Samsung Group; soud s jejím šéfem I Če-jongem začal na počátku března.

Nástupce Pak Kun-hje zvolí Jihokorejci 9. května. V řádném termínu se měly prezidentské volby konat až v prosinci. Podle průzkumů veřejného mínění je favoritem hlasování vůdce liberální opozice Mun Če-in, který v posledních prezidentských volbách v roce 2012 neuspěl.

autor: ČTK | 21. 3. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama