Okamžik zlomu pro nástupce Merkelové? Video z tiskovky pobouřilo zdrcené Německo

Video Video
19. 7. 2021 13:30
Kandidát konzervativní CDU na kancléře Armin Laschet se omluvil za svůj "nevhodný" smích, kterému propadl na místě tragických záplav v západním Německu. Premiéra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko a možného nástupce Angely Merkelové zachytily kamery, jak se směje v pozadí za prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, který právě mluvil s médii v Erfstadtu, jedné z nejhůře postižených oblastí.
Okamžik zlomu pro nástupce Merkelové? Video z tiskovky pobouřilo zdrcené Německo. | Video: Reuters

Zkušený politik Laschet, který je favoritem zářijových voleb, se na Twitteru omluvil a uvedl, že jeho chování bylo "nevhodné". "Způsob, jakým Armin Laschet žertuje v pozadí, zatímco prezident hovoří o obětech, je neslušný a pobuřující," řekl generální tajemník sociálních demokratů (SPD) Lars Klingbeil německému listu Bild am Sonntag.

Ačkoli SPD v současnosti tvoří velkou koalici s CDU kancléřky Merkelové, ve volbách 26. září kandiduje proti ní. "Říká se, že v době krize se ukáže pravý charakter člověka," řekl Klingbeil listu a dodal, že Laschet se "diskvalifikoval".

Zaútočila na něj také liberální strana FDP, jejíž místopředseda Michael Theurer prohlásil, že "blbnutí bez roušky, zatímco prezident vzpomíná na oběti, neodpovídá vážnosti situace".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 37 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy