KLDR se na letošním setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem zavázala pracovat na jaderném odzbrojení, Spojené státy jí za to nabídly bezpečnostní záruky a rušení sankcí. V naplňování dohody se však dosud nedosáhlo pokroku, přičemž problém podle analytiků představuje především nejasnost, či přímo rozdílný názor Pchjongjangu a Washingtonu na to, co vlastně "denuklearizace" znamená. V Jižní Koreji o tom nyní jedná americký zmocněnec pro KLDR Stephen Biegun.
"USA musejí pochopit přesný význam termínu denuklearizace Korejského poloostrova a zejména si musejí prostudovat zeměpis. Když mluvíme o Korejském poloostrově, zahrnuje to území naší republiky a také celého regionu, v němž USA rozmístily své invazní síly včetně jaderných zbraní. Když mluvíme o kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova, znamená to odstranění všech zdrojů jaderné hrozby, nejenom ze Severu a Jihu, ale také z oblastí sousedící s poloostrovem," stojí v prohlášení zveřejněném KCNA.
Washington ani Soul na prohlášení severokorejské agentury zatím nereagovaly.
Americké nukleární zbraně byly rozmístěny na území Jižní Koreje v letech 1958 až 1991. Po jejich odvezení chrání USA své spojence Jižní Koreu a Japonsko pomocí takzvaného "jaderného deštníku".
Při rozhovorech o denuklearizaci poloostrova KLDR v minulosti opakovaně uváděla, že by se mohla zříci svého jaderného arzenálu, pouze pokud Spojené státy stáhnou své jednotky z Jižní Koreje a odstraní takzvaný odstrašující protijaderný deštník, kterým USA chrání Japonsko a Jižní Koreu. Spojené státy mají od korejské války z let 1950-53 na jihokorejském území 28 500 vojáků.
Agentura AP čtvrteční oznámení ze Severní Koreje označila za šokující. Podle ní to přispívá k pochybnostem o tom, zda se Kim Čong-un někdy dobrovolně vzdá jaderného arzenálu, protože jej považuje za záruku vlastního udržení se u moci. Prohlášení také podle AP svědčí o tom, že KLDR bude po USA požadovat stažení podstatné části z 28.500 amerických vojáků z Jižní Koreje, což ovšem Spojené státy dlouhodobě odmítají zahrnout do jakékoli dohody o odzbrojení.