Odvedu Řecko od propasti, slíbil premiér. Moc času nemá

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
20. 6. 2012 19:33
Šéf konzervativců Antonis Samaras dostal od prezidenta pověření k sestavení vlády
Foto: Reuters

Atény - Po květnových parlamentních volbách se politická reprezentace v Řecku nedokázala shodnout na vládě ani po třech týdnech intenzivních vyjednávání a prezident Karolos Papulias byl nucen vypsat na 17. červen volby nové.

Po nich trvalo řeckým politikům tři dny, než se shodli na jménu nového premiéra. Stal se jím Antonis Samaras, lídr konzervativní Nové demokracie (ND), vítěz nedělních předčasných voleb.

Papulias ho do funkce jmenoval ve středu odpoledne poté, co mu Samaras sdělil, že je schopen sestavit "stabilní" vládní kabinet. Hlava státu navíc od Samarase slyšela příslib, že vláda odvede zadluženou zemi "pryč od propasti bankrotu".

Řekové se teď jenom diví, proč vládu neměli už v květnu, když se na ni nakonec dohodly tři strany, které měly potřebnou parlamentní většinu již tehdy.

Koaliční dohodu se Nové demokracii totiž podařilo sjednat s Panhelénským socialistickým hnutím (PASOK) exministra financí Evangelose Venizelose a umírněnou Demokratickou levicí (DIMAR) vedenou právníkem Fotisem Kuvelisem.

Zatímco DIMAR oznámil, že do vlády vyšle své zástupce ve formě nestraníků, PASOK chce Samarasův kabinet podporovat především v parlamentu, byť vládní účast zcela nevylučuje.

Jména ministrů by měla být oznámena v příštích hodinách. Během koaličních jednání vyšla na povrch pouze informace, že novým šéfem rezortu financí by se mohl stát guvernér Národní banky, profesor ekonomie Vasilis Rapanos.

Řecko čeká velká bitva

Nový kabinet se bude ve třistačlenném parlamentu těšit podpoře 129 zákonodárců Nové demokracie, 33 poslanců PASOKu a 17 zastupitelů DIMARu.

Hlavním Samarasovým úkolem bude sjednat v eurozóně zmírnění podmínek finanční pomoci, která zaštiťuje Řecko před bankrotem a která přiměla předchozí vlády provést razantní škrty ve státních výdajích.

Venizelos již také prohlásil, že Řecko svede koncem června na summitu EU v Bruselu "velkou bitvu", aby si vymohlo revizi memoranda podepsaného s unií v březnu. Stejný postoj ale zaujal také Samaras, který ještě loni tvrdě kritizoval plán úsporných opatření, s nímž přišel tehdejší premiér a jeho někdejší spolubydlící z univerzitních studií, socialista Jorgos Papandreu.

Samaras teď společně s Venizelosem pracuje na textu dopisu, jenž chce vláda zaslat EU s žádostí o posunutí termínu, k němuž má Řecko srazit schodek státního rozpočtu pod tři procenta HDP. Původně se tak mělo stát do konce roku 2014, nový předseda vlády ale věří, že lhůtu se podaří posunout o dva roky.

Prvotním úkolem nové vlády bude zajistit obnovu hospodářského růstu země, která je už pátým rokem v recesi, a zasadit se za snížení nezaměstnanosti, která postihuje 22 procent práceschopného obyvatelstva.

 

Právě se děje

Další zprávy