"Odtával." Detailní záběry ukazují alpský ledovec den před jeho tragickým pádem

Video Video
4. 7. 2022 14:41
Video z dronu natočené glaciologickou komisí Tridentské horolezecké společnosti ukazuje část alpského ledovce v italských Dolomitech den před jeho zřícením. Po jeho nedělním sesuvu zahynuly dvě desítky lidí, mezi nimi je i jedna oběť z Česka, tvrdí italská média. Agentura ANSA napsala, že mezi pohřešovanými jsou další čtyři Češi.
"Odtával." Horolezci zveřejnili detailní záběry pořízené den před tragickým zřícením ledovce. | Video: Reuters

Lidé z komise navštívili pohoří Marmolada v sobotu 2. července spolu s alpskými záchranáři. Komise v prohlášení po tragédii uvedla, že ji nebylo možné předvídat. Členové komise viděli, že malá část ledovce již taje, což byl podle nich vzhledem k vlně veder normální jev.

Na vrcholu Marmolady, která je s 3343 metry nad mořem nejvyšší horou Dolomit, byl v sobotu naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia. "To je extrémní vedro," řekl italské státní televizi RAI alpský záchranář Walter Milan.

Je to "nepředstavitelná katastrofa, takový masakr, že bude obtížné určit přesnou totožnost obětí, protože těla byla roztrhána proudem ledu a kamení," sdělili agentuře ANSA vyšetřovatelé. Masa ledu a kamení se po úbočí hory řítila rychlostí až 300 kilometrů za hodinu, napsal list Il Messaggero.

"Slyšeli jsme hluk, jako když velmi silně prší, otočili jsme se a viděli šest nebo sedm lidí, kteří začali utíkat, aby unikli, ale velmi rychle dorazila černá vlna a všechno zasypala," řekla v rozhovoru se stanicí TGR Rai Trentino žena, která se na horu vydala se svým mužem.

Carlo Budel z chaty Capanna Punta Penia hovořil na Instagramu o "nejhorším možném čase a dni, kdy se ten kus (ledovce) mohl uvolnit". Krátce po poledni v letní neděli se na oblíbeném masivu nacházel nespočet horolezců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Moskevská burza se částečně otevřela některým zahraničním investorům

Moskevská burza se v pondělí částečně otevřela zahraničním investorům, kvůli válce na Ukrajině byla pro ně téměř šest měsíců uzavřena. Zatím je možné obchodovat jen s dluhopisy, a to pouze investorům ze zemí, které Moskva nepovažuje za nepřátelské. To znamená, že na moskevskou burzu stále nesmějí investoři ze zemí, které zatěžují ruskou ekonomiku sankcemi, informoval server BBC.

Rusko uzavřelo své trhy v únoru, aby omezilo odliv peněz ze země v době invaze na Ukrajinu. V březnu zahájilo postupné znovuotevírání, které bylo omezeno na dluhopisy vydané ruskou vládou.

V pátečním prohlášení moskevská burza uvedla, že znovu otevře trh s dluhopisy pro nerezidenty ze zemí, které nejsou vůči Rusku nepřátelské, a pro nerezidenty, kde jsou konečnými příjemci ruské právnické nebo fyzické osoby. Mezi tyto země patří pravděpodobně Čína a Turecko. Naopak mezi nepřátelské země, jejichž investoři mají nadále zákaz prodávat ruské cenné papíry, patří členové EU, Kanada či Japonsko. Na tuto skupinu loni připadlo 90 procent investic do Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy