Odkrývání hrůzy. Libyjci nalézají masové hroby

Martin Novák Martin Novák
30. 8. 2011 13:35
Kaddáfího vojáci zřejmě postříleli a naházeli do jam stovky, možná tisíce odpůrců
Ohořelé ostatky v areálu kasáren libyjské 32. armádní brigády.
Ohořelé ostatky v areálu kasáren libyjské 32. armádní brigády. | Foto: Reuters

Tripolis - Kaddáfího věrní definitivně ztratili kontrolu nad Tripolisem a část jeho rodiny uprchla do Alžírska. Libyjci však teprve objevují hrůzy, které se v týdnech a dnech před pádem metropole do rukou rebelů odehrávaly.

Ve městě a okolí už objevili čtyři masové hroby plné těl obětí režimu. Jedná se o ostatky buď zatčených odpůrců režimu, nebo vojáků, kteří odmítli střílet do demonstrantů a bojovat za Muammara Kaddáfího.

Některá těla jsou ohořelá, jiná nesou stopy po kulkách. Dva hroby jsou ve čtvrti Abú Salím, která kapitulovala jako poslední.

Hroby jsou také v okolí základny, kde sídlila elitní 32. brigáda, vedená Kaddáfího synem Chámisem.

Mluvčí armády rebelů Ahmad Baní nepřímo vyzval Libyjce, aby se připravili na to, že počet nalezených obětí v masových hrobech zřejmě vystoupá na desetitisíce.

"Víme o tom, že od začátku revoluce Kaddáfí dal zatknout padesát až šedesát tisíc lidí. Zatím jsme ve věznicích našli a osvobodili deset tisíc. Kde jsou ti další, nevíme," oznámil Baní.

Chámis Kaddáfí už byl podle zpráva rebelů také pohřben, protože zahynul během závěrečných bojů o Tripolis na začátku minulého týdne.

Zpráva však není ověřená a povstalci v minulosti už dvakrát oznámili Chámisovu smrt. Poprvé měl přijít o život při náletu na Tripolis, podruhé při bojích o město Zlitan východně od Tripolisu. Ani v jednom případě to však nebyla pravda.

Foto: Aktuálně.cz

Zatímco o osudu Chámise a samotného Muammara Kaddáfího se neví, informace o Kaddáfího manželce Safíji, dceři Ajše a dalších dvou synech Muhammadovi a Hanibalovi jsou přesné.

Alžírské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že se nacházejí v Alžírsku. To vládnoucí libyjskou Přechodnou národní radu popudilo a žádá o vydání všech členů Kaddáfího rodiny. Alžírský deník El-Watan napsal, že úřady se chystají hranici s Libyí uzavřít.

Vláda v Alžírsku se od počátku stavěla k libyjskému konfliktu oficiálně neutrálně, povstalci ale Alžířany viní z toho, že podporovali Kaddáfího a přáli si, aby revoltu potlačil.

Alžírsko na rozdíl od jiných arabských zemí zatím povstaleckou vládu neuznalo, a když se v březnu na půdě Ligy arabských států hlasovalo o vytvoření bezletové zóny na ochranu libyjských civilistů (tedy vlastně o náletech NATO), pouze Alžírsko a Sýrie byly proti.

Jeden z vysoce postavených představitelů alžírské vlády sdělil agentuře Reuters, že Alžír se obává vlivu Al-Káidy v budoucí Libyi.

Alžírská opozice ale tvrdí, že prezident Abdalazíz Buteflika se více obává protestů a nepokojů, které mohou změny v Libyi iniciovat i v Alžírsku. V zemi se uskutečnilo na jaře několik protestních demonstrací a prezident slíbil politické i hospodářské reformy.

 

Právě se děje

Další zprávy