reklama
 
 

Policie rozehnala protestní demonstraci v Alžírsku

12. 2. 2011 16:26
Odpůrci prezidenta Butefliky považují jeho režim za zkorumpovaný

Alžír - Masový pochod, k němuž vyzvali opoziční vůdci, odbory a studenty dnes na náměstí 1. května v centru města Alžíru, dnes rozehnala policie

Asi 200 osob zatkla, demonstrace se zúčastnilo zhruba deset tisíc lidí..

Akce měla podpořit demokratické reformy v Alžírsku. Část demonstrantů se na pochod vydala navzdory policejním zátarasům. Několik lidí policie zadržela.

Pochod pořádala Národní koordinace pro změnu a demokracii (CNCD), v níž jsou seskupeny politické strany, zástupci občanské společnosti a autonomní odbory.

Protest byl namířen proti režimu prezidenta Abdalazízie Butefliky, který je podle jeho odpůrců zkorumpovaný, autoritářský, falšuje volby a neefektivně nakládá s příjmy za prodej ropy.

Akce nebyla povolená a celou oblast obklopily stovky příslušníků pořádkových sil s obrněnými vozy, které demonstrantům zatarasily cestu.

"Vláda bohužel rozmístila značné síly, aby pokojnému průvodu zabránily. To není dobré pro pověst Alžírska," prohlásil podle agentury Reuters Mustafa Buačiči, vůdce Ligy pro lidská práva, která protest pomáhá organizovat.

Pochodu se podle AFP zúčastnil také jeden z šéfů fundamentalistické Islámské fronty spásy (FIS) Alí Belhadž, který strávil část devadesátých let ve vězení.

Proti demonstrantům vystoupila dvacítka mladých stoupenců prezidenta Abdala Azíze Butefliky s výkřiky "Buteflika není Mubarak". V Káhiře byla v pátek oznámena demise egyptského prezidenta Husního Mubaraka a egyptské i tuniské protesty inspirovaly alžírské odpůrce režimu.

Pochod oznámila CNCD v den svého založení, 21. ledna. Předtím Alžírsko zasáhly krvavé nepokoje a protesty proti drahotě, při nichž zahynulo pět lidí.

Alžírské úřady dnes podle zahraničních novinářů nařídily bezprecedentní bezpečnostní opatření. Na čtyřkilometrové trase z náměstí 1. května na Náměstí mučedníků, kudy chtějí demonstranti projít, je rozmístěno na 30 tisíc policistů.

autoři: Zahraničí, ČTK | 12. 2. 2011 16:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama