Berlín - V Německu padají hlavy. Po debaklu ve volbách se funkcí vzdávají lidé, kteří k německé politice léta neodmyslitelně patřili.
Jako první rezignaci oznámil šéf Svobodné demokratické strany (FDP) Philipp Rösler. Není divu. Jeho strana utrpěla v nedělních volbách nejhorší porážku v historii.
Krátce poté se přidalo celé vedení Zelených. Odstupují Cem Özdemir, Claudia Rothová, Jürgen Trittin i Katrin Göring-Eckardtová. Ani oni nedokázali přesvědčit tolik voličů, kolik si předsevzali. Získali pouhých 8,4 procenta hlasů.
V úterý oznámila odchod také Renate Künastová, šéfka Zelených v Bundestagu.
Před polednem se pak na Twitteru objevila další rezignace: "Pro mě je konec. Stahuji se. Díky za 4 1/2 skvělé roky v #BuVo (předsednictvu strany, pozn. redakce)," vzkázal svým příznivcům Bernd Schlömer, šéf německých Pirátů.
Nový Rösler
Že by se měl Philipp Rösler postu předsedy vzdát, se u liberálů šuškalo už v neděli večer - hned po oznámení prvních prognóz, že se FDP poprvé od roku 1949 nedostala do Bundestagu.
Volební noc vicepremiér, nejmladší ministr hospodářství v německých dějinách a první ministr s "kompletně neněmeckými" kořeny (Rösler se narodil v roce 1973 ve Vietnamu) ještě přestál. V pondělí už bylo známo jméno jeho pravděpodobného nástupce.
"Vyvést z letargie" (slovy jednoho ze stranických lídrů) má liberály muž jménem Christian Lindner. Bývalý podnikatel, úspěšný regionální politik ze Severního Porýní - Vestfálska, ještě mladší než Rösler (ročník narození 1979).
"Potřebujeme nový začátek," vysvětlila novinářům místopředsedkyně poražené strany, ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusser-Schnarrenbergerová. I ona - tvář liberálů v Bavorsku - se po debaklu stahuje a v čele bavorské FDP končí.
Konec Trittina? Možná ne
Zatímco obličej Philippa Röslera si v Česku vybaví jen málokdo, Jürgen Trittin je "jiná káva". V posledních letech dělal "zelenou politiku" v Bundestagu, proslul ale hlavně coby spolkový ministr pro životní prostředí, ochranu přírody a bezpečnost reaktorů.
Právě Trittin patří dlouhodobě k nejprominentnějším kritikům české Jaderné elektrárny Temelín. Teď je součástí týmu, který se poroučí.
Němečtí analytici nicméně upozorňují: konec Trittina nemusí být definitivní. Je dost možné, že politický matador, který je v Bundestagu od devadesátých let, bude na čelné funkce u Zelených kandidovat znovu, na příštím sjezdu.
Do politického důchodu se muž, který před časem požadoval, aby dalo Německo azyl Edwardu Snowdenovi, každopádně nechystá. "Právě nás zvolili do Bundestagu, mám mandát na příští čtyři roky," řekl v neděli večer v televizi ZDF. "Jak bych to (rezignaci - pozn. redakce) vysvětlil svým voličům?"
Hledá se práce. Zn.: Pro Steinbrücka
Zklamáni výsledkem jsou také sociální demokraté (SPD). S druhým místem sice počítali, doufali ale, že náskok Angely Merkelové a její CDU bude menší.
Jenže nestalo se - výsledek 25,7 procenta je druhý nejhorší v poválečných dějinách. Pozice SPD je o to horší, že ve volbách propadl i její tradiční spojenec - Zelení. A s postkomunistickou Levicí, která ji tlačí do společné koalice, se přátelit nechce.
I německá sociální demokracie navíc bude muset vyřešit jednu podstatnou personálii. Co se svým neúspěšným kandidátem na kancléře Peerem Steinbrückem.
Kdo dobře poslouchal povolební projevy lídrů politických stran, nemohl si nevšimnout: Steinbrück u červeného pultíku mluvil o tom, že "sociální demokracie bude pokračovat".
Jakou roli v ní bude hrát on sám, neřekl. Voliči si však dobře pamatují, co prohlašoval před volbami. Ve vládě usednu jen jako kancléř, hlásal. Po drtivém vítězství Angely Merkelové však něco takového nepřipadá v úvahu.