Urbano Lazzaro, za války známý jako partyzán Bill, se zapsal do historie 27. dubna 1945. Tehdy zastavil ve vesnici Dongo ustupující německý náklaďák a uvnitř objevil Duceho, přestrojeného za nacistického vojáka.
Mussolini se nebál, ale duševně byl "úplně mrtvý"
"Jeho obličej byl jako z vosku a pohled apatický, jakoby slepý. Z jeho výrazu bylo znát naprosté vyčerpání, ale ne strach," vzpomínal Lazzaro ve svých pamětech. "Zdálo se, že Mussolini úplně ztratil vůli - byl duševně úplně mrtvý."
Lazzaro, člen převážně komunistické Garibaldiho brigády, našel v koloně aut mířících do Švýcarska i Mussoliniho milenku, Claru Petacciovou, a vysoké funkcionáře fašistického režimu.
Jak zemřel Mussolini?
Lazzarova smrt patrně obnoví spekulace ohledně podrobností o Duceho popravě, která byla dlouhou dobu předmětem legend a nesrovnalostí.
Oficiální vyjádření představitelů odboje uvádí, že Mussolini byl popraven "ve jménu italského lidu" Waltrem Audisiem, partyzánem známým jako "plukovník Valerio". Poprava se měla uskutečnit v městečku Giulino di Mezzegra u jezera Como v severní Itálii. Mrtvoly popravených byly 29. dubna přesunuty do Milána a pověšeny vzhůru nohama na Piazzale Loreto, náměstí, kde fašisté v srpnu 1944 popravili 15 partyzánů.
Vše prý bylo jinak
Ovšem Lazzaro v roce 1995 uvedl, že Mussolini s Petacciovou byli před partyzánskou "popravou" už čtyři hodiny mrtví.
S odvoláním na jiného partyzána Lazzaro řekl, že dvojice zemřela již na cestě na plánovanou veřejnou popravu v Miláně. Petacciová se údajně pokusila získat zbraň od stráže a při následné šarvátce byli prý ona i Mussolini zastřeleni.
"Křičela ´Oni Tě chtějí zabít´. Padly dva nebo tři výstřely, které zasáhly Mussoliniho. Partyzáni ho dorazili a pak zabili Petacciovou, protože incident zavinila," řekl Lazzaro. "Vše ostatní bylo hrané," dodal.
PŘEČTĚTE SI: Lidé se rozloučili s generálem Pernickým