Od přelomu tisíciletí prý Zemi zasáhlo nejméně 26 asteroidů

ČTK ČTK
22. 4. 2014 22:00
Naše planeta je prakticky neustále bombardována úlomky asteroidů. Většina projektilů z hlubin vesmíru ale exploduje vysoko v atmosféře, takže nemůže způsobit vážné škody.
Asteroid, ilustrační snímek.
Asteroid, ilustrační snímek. | Foto: NASA

Washington - Země se od přelomu tisíciletí už srazila s přinejmenším 26 většími asteroidy. To je mnohem více, než se doposud předpokládalo. Informovala o tom na svých webových stránkách nezisková Nadace B612, v jejímž čele stojí bývalý astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Ed Lu.

Uvedené údaje byly podle nadace získány díky síti, která po celém světě monitoruje testy jaderných zbraní. Tento systém od roku 2001 zaznamenal 26 explozí s ekvivalentem síly více než jedné kilotuny TNT a všechny byly důsledkem dopadu asteroidů.

"Tato data ukazují, že dopady asteroidů nejsou ničím výjimečným. Ve skutečnosti jsou třikrát až desetkrát častější, než jsme si dříve mysleli," uvedl v prohlášení Lu.

Podle získaných údajů "vesmírné bomby", které se od začátku 21. století se Zemí srazily, měly výbušnou sílu odpovídající jedné až 600 kilotun TNT, uvedla rovněž nadace, která se věnuje vybudování systému včasného varování před těmito tělesy nebezpečnými pro lidstvo.

Naše planeta je přitom prakticky neustále bombardována úlomky asteroidů. Většina projektilů z hlubin vesmíru ale exploduje vysoko v atmosféře, takže nemůže způsobit vážné škody.

V posledních 12 letech ovšem došlo k zásahům o síle přesahující 20 kilotun TNT v Indonésii, v Jižním ledovém oceánu, ve Středomoří a v Rusku, připomněla agentura DPA. Výbuch meteoritu loni nad Čeljabinskem uvolnil čtyřicetkrát větší energii než výbuch atomové bomby nad Hirošimou v roce 1945. Jeho síla dosáhla ekvivalentu 600 kilotun.

"Většina velkých asteroidů, jež mohou zničit celý stát, či dokonce kontinent, je už objevena. Avšak observatoře na Zemi nebo ve vesmíru našla jen méně než 10 000 z milionu nebezpečných objektů, jež by mohly zdevastovat velké město," upozornil Lu v jedné zprávě.

Nadace B612 chce na oběžnou dráhu kolem Země umístit soukromě financovaný infračervený teleskop, který by dokázal objevit tělesa potenciálně nebezpečná pro naši planetu s dostatečným časovým předstihem pro přijetí nezbytných opatření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy