5. 3. 2014 23:30
Vědci ale zdůrazňují, že kolize s podobně velkými asteroidy jsou velice vzácné a v dohledné budoucnosti takové riziko nehrozí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Asteroid o průměru asi třiceti metrů se ve středu večer přiblížil k Zemi víc než Měsíc. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že minul naši planetu okolo 22:00 SEČ.

Objekt nazvaný 2014 DX110 se dostal k Zemi na vzdálenost necelých 350.000 kilometrů, zatímco průměrná vzdálenost měsíce je 385.000 kilometrů.

Podle astronomů však nešlo o nijak výjimečnou záležitost. "Za poslední rok se Zemi ještě více přiblížilo 21 malých asteroidů o velikosti jeden až 30 metrů," řekl listu USA Today Lindley Johnson z oddělení planetárních věd NASA.

Jeden z programů NASA se soustřeďuje na sledování asteroidů, které by Zemi potenciálně mohly ohrozit. Vědci z NASA identifikovali na 95 procent objektů větších než jeden kilometr v průměru, které by se mohly přiblížit Zemi. Zhruba tak velký asteroid zřejmě před 65 miliony let způsobil vyhynutí dinosaurů.

Vědci ale zdůrazňují, že kolize s podobně velkými asteroidy jsou velice vzácné a v dohledné budoucnosti takové riziko nehrozí, uvedla agentura AFP. Větším problémem jsou menší objekty, které nejsou tak snadno identifikovatelné. Podle NASA je na oběžných drahách blízkých Zemi asi 25.000 asteroidů o průměru aspoň 100 metrů; z nich bylo identifikováno asi 25 procent.

Loni v únoru dopadl u Čeljabinska v Rusku meteorit o průměru asi 19 metrů. Exploze uvolnila zhruba třicetkrát větší energii než výbuch atomové bomby svržené na Hirošimu.

před 54 minutami

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.