Tripolis - Boje v libyjském městě Misuráta se vyostřily. Ochránci lidských práv, kteří sledují situaci v konfliktem rozdělené Libyi, obvinili provládní síly z používání zákeřných kazetových bomb.
Podle organizace Human Rights Watch je Kaddáfího síly shazují na okrajové části Misuráty.
Britské BBC používání tříštivých bomb potvrdil i nezávislý zdroj - lékař z města. Mluvčí libyjské vlády ovšem informaci popřela.
Tříštivé bomby, jejichž zákaz schválilo 111 zemí světa, vybuchují nad zemí a do prostoru rozptýlí stovky malých částí. Problém je, že mnoho z nich po dopadu nevybuchne a zůstávají tak nebezpečné po mnoho let.
Podle Organizace spojených národů tvoří 98 procent obětí civilisté. Bomby byly naposledy využívány izraelskou armádou během války v Libanonu v roce 2006. Dříve také při bombardování Kosova, Afghánistánu, Iráku nebo Laosu.
Podle agentury Reuters povstalci v Misurátě tvrdí, že na ně režim zaútočil v posledních hodinách stovkou raket Grad.
Svět: Kaddáfí nemůže zůstat u moci
Nejvyšší představitelé Spojených států, Velké Británie a Francie se v pátek shodli, že nepřichází v úvahu, aby v Libyi zůstal u moci dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí.
Ke stejnému závěru došli na neformálním jednání NATO-EU v Berlíně i ministři zahraničí členských zemí.
Cílem vojenské operace v Libyi už tak není jen ochrana civilního obyvatelstva, ale i svržení Kaddáfího režimu.
Na rozšíření operace musí kývnout OSN
"Teď jasně zaznělo také po těch závěrech z Dauhá, že nejde už jenom o ochranu obyvatelstva, nýbrž jde o odstranění pana plukovníka Kaddáfího. Toto bylo jasně řečeno," sdělil po jednání český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg novinářům po jednání.
K tomu, aby se mohla operace v Libyi rozšířit, ale NATO potřebuje souhlas Rady bezpečnosti OSN. Prohlášení amerického prezidenta Barracka Obamy, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a britského premiéra Davida Camerona totiž překračují platnou rezoluci, na jejímž základě spojenci zaútočili.
"Není představitelné, aby někdo, kdo se pokusil o masakr vlastního obyvatelstva, hrál roli v budoucí vládě. Následně může začít přechod od diktatury k institucionálnímu procesu, vedený novou generací vůdců," popisuje trojice státníků možný vývoj v Libyi.