"Historické." Američané odhalili detaily jedné z nejbolestivějších ruských ztrát

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
11. 6. 2024 9:45
Plukovnice americké armády Rosanna Clementeová potvrdila, že Ukrajina na začátku roku použila jeden z amerických raketových systémů Patriot k sestřelení ruského letounu včasné výstrahy a velení A-50. Ten sloužil jako vzdušné velitelské středisko. Pro ruské letectvo jde o jednu z největších jednorázových ztrát od začátku invaze.
Obří ztráta pro Rusko. Kyjev zlikvidoval další letoun A-50, tvrdí americká plukovnice | Video: Ministerstvo obrany Ruské federace

Plukovnice Rosanna Clementeová, zástupkyně náčelníka štábu 10. armádního velitelství protivzdušné a protiraketové obrany, během proslovu na zasedání vojenských expertů Fires Symposium minulý měsíc uvedla, že západní protivzdušné systémy Patriot využívá válkou sužovaná země různými způsoby. 

Odpalovací zařízení Patriot jsou používána například k ochraně statických objektů a kritické národní infrastruktury, píše server Newsweek. Díky mobilitě je však armáda může využívat také na sestřelování nepřátel v blízkosti fronty. "Dělají opravdu historické věci, které jsem za dvaadvacet let svého působení u letectva neviděla," uvedla Clementeová, podle které ukrajinská armáda při útoku na A-50 použila taktiku SAMbush, která spočívá právě v použití raketových systémů k vytvoření překvapivého útoku na nepřátelské letouny.

Pro Rusko šlo o velmi bolestivou ztrátu. Moskva má totiž omezený počet letounů tohoto typu, navíc jen část z nich je v takovém technickém stavu, aby se mohly účastnit bojových operací. Mezi bojeschopné se řadí pravděpodobně ty, které prošly modernizací na úroveň A-50U, píše BBC. 

BBC hovoří v souvislosti s letouny A-50 o létajících radarech. Ty mohou sledovat aktivitu ve vzduchu i na zemi a umožňují tak ruskému velení studovat polohu a strukturu ukrajinské protivzdušné obrany a sledovat lety ukrajinského letectva.  

"Tohle už není legrace." Novinář popsal, co znamenají Putinovy výhrůžky nejen Česku (článek k videu zde)

"Tohle už není legrace." Novinář popsal, co znamenají Putinovy výhrůžky nejen Česku | Video: Oldřich Neumann
 

Právě se děje

Další zprávy