Ekonomický zázrak vykoupený diktaturou. Pinochet v Chile spustil mučení i pálení knih

Ekonomický zázrak vykoupený diktaturou. Pinochet v Chile spustil mučení i pálení knih
Generál Augusto Pinochet (uprostřed) s vojenským štábem okamžitě vytvořil vládní juntu, do jejíhož čela se postavil. Pozastavil platnost ústavy, rozpustil parlament a pozastavil činnost politických stran.
Vojáci chilské armády pod velením Augusta Pinocheta zaútočili na prezidentský palác La Moneda v Santiagu de Chile. Sídlo hlavy státu v jednu chvíli dokonce bombardovalo i vojenské letadlo.
Ikonická fotografie zachycující poslední okamžiky Salvadora Allendeho vyhrála v roce 1973 prestižní soutěž World Press Photo. Pro své stoupence byl Allende hrdinou, který se nevzdal.
Až v květnu 2004 chilský vrchní soud rozhodl, že Pinochet může být postaven před soud, a v prosinci toho roku byl následně obviněn z mnoha zločinů proti lidskosti.
Foto: Reuters
Dan Poláček Simona Fendrychová Dan Poláček, Simona Fendrychová
11. 3. 2020 6:11
Chile si připomíná 30. výročí pádu režimu Augusta Pinocheta. Generál 11. března 1990 předal moc do rukou demokraticky zvoleného prezidenta. Sám zůstal do roku 2002 senátorem a za porušování lidských práv, ke kterému během jeho vlády masivně docházelo, nebyl nikdy souzen. Zemřel v 91 letech a s jeho dědictvím se Chile potýká dodnes.
 

Právě se děje

Další zprávy