Ekonomický zázrak vykoupený diktaturou. Pinochet v Chile spustil mučení i pálení knih

Ekonomický zázrak vykoupený diktaturou. Pinochet v Chile spustil mučení i pálení knih
Generál Augusto Pinochet (uprostřed) s vojenským štábem okamžitě vytvořil vládní juntu, do jejíhož čela se postavil. Pozastavil platnost ústavy, rozpustil parlament a pozastavil činnost politických stran.
Vojáci chilské armády pod velením Augusta Pinocheta zaútočili na prezidentský palác La Moneda v Santiagu de Chile. Sídlo hlavy státu v jednu chvíli dokonce bombardovalo i vojenské letadlo.
Ikonická fotografie zachycující poslední okamžiky Salvadora Allendeho vyhrála v roce 1973 prestižní soutěž World Press Photo. Pro své stoupence byl Allende hrdinou, který se nevzdal.
Až v květnu 2004 chilský vrchní soud rozhodl, že Pinochet může být postaven před soud, a v prosinci toho roku byl následně obviněn z mnoha zločinů proti lidskosti.
Foto: Reuters
Chile si připomíná 30. výročí pádu režimu Augusta Pinocheta. Generál 11. března 1990 předal moc do rukou demokraticky zvoleného prezidenta. Sám zůstal do roku 2002 senátorem a za porušování lidských práv, ke kterému během jeho vlády masivně docházelo, nebyl nikdy souzen. Zemřel v 91 letech a s jeho dědictvím se Chile potýká dodnes.
 

Právě se děje

před 1 minutou

Spolu s americkými vojáky odejdou z Afghánistánu i další jednotky NATO, uvedl ministr Blinken

Jednotky Severoatlantické aliance opustí Afghánistán v koordinaci s vojáky Spojených států, jejichž odchod se chystá na září. Před jednáním v bruselském sídle NATO to uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Přesný termín amerického odchodu by ve středu měl oficiálně oznámit prezident Joe Biden. Očekává se, že se rozhodne pro 11. září, tedy dvacáté výročí teroristických útoků proti USA, které byly podnětem k afghánské misi.

V Afghánistánu po dvou dekádách v rámci výcvikové mise zůstává téměř 10 000 vojáků ze spojeneckých zemí, z nichž zhruba čtvrtinu tvoří Američané. Jejich odchod Washington původně plánoval na jaro, NATO jej však podmiňuje pokrokem mírových jednání mezi afghánskou vládou a radikálním hnutím Tálibán. USA se proto rozhodly odchod odložit o několik měsíců.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Na dálnici D5 u Prahy se srazilo auto s motorkou, je uzavřena v obou směrech

Na dálnici D5 poblíž Prahy se odpoledne srazilo osobní auto s motorkou. Motocyklista utrpěl zranění, cestujícího z auta vyprošťují hasiči, řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Dálnice je podle Národního dopravního informačního centra v obou směrech neprůjezdná.

Nehoda se stala na 4. kilometru ve směru na Prahu. Jeden z účastníků nehody jel podle prvotních informací v protisměru. Motocykl po střetu začal hořet, požár hasiči zlikvidovali. Podrobnější informace zatím mluvčí hasičů neměl k dispozici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy