Obrazem: Sojuz opět vyrazil do vesmíru, Bajkonur byl na nohou

Obrazem: Sojuz opět vyrazil do vesmíru, Bajkonur byl na nohou
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
2. 4. 2010 10:10

Moskva - Z kazašského kosmodromu Bajkonur odstartovala v pátek ráno ruská vesmírná loď Sojuz. Na palubě veze rusko-americkou posádku. Kosmonauti Alexandr Skvorcov, Michail Kornijenko a Američanka Tracy Caldwellová-Dysonová stráví na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) půl roku. Stroj, který se po desetiminutové úvodní fázi letu dostal na oběžnou dráhu, přistane u ISS v neděli. Poté se kosmonauti připojí ve výšce zhruba 320 kilometrů nad povrchem Země k americko-rusko-japonské posádce. Během své mise dvakrát vystoupí do otevřeného kosmu - jednou z americké části stanice a podruhé z ruské. Předpokládá se rovněž, že vyloží náklad tří ruských nákladních lodí, které během příštích šesti měsíců k ISS dorazí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy