Obracíte kabát, obvinil Česko Pöttering

Red Zah, čtk
13. 2. 2007 13:20
Štrasburk - V Evropském parlamentu zazněla kritika na adresu zemí, které po změně vlády zpochybňují předchozí závazky k euroústavě. Mezi nimi je i Česko.

Nový předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering se ve Štrasburku vyslovil pro zachování "jádra" evropské ústavy a kritizoval v souvislosti s euroústavou země, kde změna vlády vede ke zpochybňování přijatých závazků.

Jeho krajanka, německá kancléřka Angela Merkelová, už dříve za jednu z hlavních priorit německého předsednictví EU označila oživení projektu evropské ústavní smlouvy, jejíž ratifikace narazila předloni na nesouhlas voličů v referendech ve Francii a Nizozemsku.

Text euroústavy nejpozději na jaře 2009

Podle Merkelové by měl být nový ústavní text hotov nejpozději do příštích voleb do Evropského parlamentu na jaře 2009. Jinak podle ní EU "historicky selže".

Nedávnou návštěvu Angely Merkelová v Praze sice provázely úsměvy a zdvořilostní fráze, jinak ale podle německého tisku narazila na
Nedávnou návštěvu Angely Merkelová v Praze sice provázely úsměvy a zdvořilostní fráze, jinak ale podle německého tisku narazila na | Foto: Ondřej Besperát

Pöttering dnes potvrdil, že hodlá německému předsednictví unie pomoci s přípravou plánu a mandátu pro přijetí ústavy, aby mohly být přijaty na červnovém summitu EU. Tento plán by měl vést k přijetí jádra evropské ústavy, podotkl v projevu, v němž nastínil své priority ve funkci.

Zatímco Francouzi a Nizozemci ústavu odmítli v referendu, 18 jiných členských zemí ji ratifikovalo. Ostatní státy ratifikaci z různých důvodů odložily.

Česká republika patří k zemím, které celý proces zastavily. Nynější česká vláda na rozdíl od předchozí původně podepsanou euroústavu kritizuje a požaduje jiný, výrazně kratší text.

Mezi vůbec nejhlasitější kritiky euroústavy patří také český prezident Václav Klaus, který si kritiku na adresu evropského integračního procesu neodpustil ani dnes při návštěvě Japonska.

"Zpochybňovači ochromují celý kontinent"

Křesťanský demokrat Pöttering zdůraznil, že ústavní princip schválilo všech 27 zemí unie. Připustil sice, že proběhnuvší referenda je zapotřebí brát v úvahu, odmítl to ale považovat za indikátor "smrti" ústavy.

"Jestliže změna vlády zpochybňuje něco, co bylo dohodnuto, znamená to nejen, že je rozdělená veřejnost v dané zemi, ale dále to ochromuje náš kontinent," prohlásil Pöttering.

"Musíme se zavázat k našim evropským právním principům - smlouvy je třeba ctít," zdůraznil. "Nechápu lidi, kteří na jednu stranu kritizují Brusel, ale současně odmítají ústavní smlouvu, která je právě nástrojem k nápravě nedostatků," prohlásil předseda EP.

Také podle něj by nová varianta ústavy, která by v podstatné míře přebírala nynější text, měla vstoupit v platnost do jara 2009. 

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy