Minus 50? Kruté i pro otrlé místní. V nejchladnějším městě světa udeřila drsná zima

bb bb
17. 1. 2023 13:23
Lidé z nejchladnějšího města světa si letos stěžují na příliš tuhou zimu. Ve východosibiřském Jakutsku, který leží na řece Leně přibližně 500 kilometrů od pobřeží Ochotského moře, klesla teplota na minus 50 stupňů Celsia.
"Oblečte se jako zelí." V nejchladnějším městě na světě začala být lidem opravdu zima. | Video: Reuters

Obyvatelé hornického města, které se nachází 5000 km východně od Moskvy na věčně zmrzlé půdě ruského Dálného východu, se často setkávají s tím, že teploměr pravidelně klesá hluboko pod minus 40 stupňů. Letošní lednové teploty ale překvapily i je.

"Nedá se s tím bojovat. Buď se přizpůsobíte a obléknete se podle toho, nebo trpíte," říká Anastasia Gruzdevová, oblečená ve dvou šálách, dvou párech rukavic a několika čepicích a kuklách. 

Podle další obyvatelky, která na místním trhu prodává mražené ryby, je klíčové vrstvení oblečení. "Prostě se teple oblečte. Po vrstvách, jako zelí," řekla Nurgusun Starostinová. V roce 2018 byla dokonce prý taková zima, že některým obyvatelům zmrzly řasy. "Náš trh je nejchladnějším trhem na světě," dodává ale s úsměvem v teplém oblečení zabalená trhovkyně.

V Jakutsku, kde žije necelý milion obyvatel, bývají zimy extrémní - dokonce i na ruské poměry. Gruzdevová ale přiznává, že zažila i horší mráz. "V Tjoplym Ključi (vesnice vzdálená 500 kilometrů severozápadně od Jakutska) byla opravdu zima. Ve městě takový mráz necítíte. Nebo je to jen mozek, který vás na to připravuje a říká vám ‚všechno je normální‘," dodává v ulicích promrzlého Jakutska i ona se smíchem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy