Minus 50? Kruté i pro otrlé místní. V nejchladnějším městě světa udeřila drsná zima

bb bb
17. 1. 2023 13:23
Lidé z nejchladnějšího města světa si letos stěžují na příliš tuhou zimu. Ve východosibiřském Jakutsku, který leží na řece Leně přibližně 500 kilometrů od pobřeží Ochotského moře, klesla teplota na minus 50 stupňů Celsia.
"Oblečte se jako zelí." V nejchladnějším městě na světě začala být lidem opravdu zima. | Video: Reuters

Obyvatelé hornického města, které se nachází 5000 km východně od Moskvy na věčně zmrzlé půdě ruského Dálného východu, se často setkávají s tím, že teploměr pravidelně klesá hluboko pod minus 40 stupňů. Letošní lednové teploty ale překvapily i je.

"Nedá se s tím bojovat. Buď se přizpůsobíte a obléknete se podle toho, nebo trpíte," říká Anastasia Gruzdevová, oblečená ve dvou šálách, dvou párech rukavic a několika čepicích a kuklách. 

Podle další obyvatelky, která na místním trhu prodává mražené ryby, je klíčové vrstvení oblečení. "Prostě se teple oblečte. Po vrstvách, jako zelí," řekla Nurgusun Starostinová. V roce 2018 byla dokonce prý taková zima, že některým obyvatelům zmrzly řasy. "Náš trh je nejchladnějším trhem na světě," dodává ale s úsměvem v teplém oblečení zabalená trhovkyně.

V Jakutsku, kde žije necelý milion obyvatel, bývají zimy extrémní - dokonce i na ruské poměry. Gruzdevová ale přiznává, že zažila i horší mráz. "V Tjoplym Ključi (vesnice vzdálená 500 kilometrů severozápadně od Jakutska) byla opravdu zima. Ve městě takový mráz necítíte. Nebo je to jen mozek, který vás na to připravuje a říká vám ‚všechno je normální‘," dodává v ulicích promrzlého Jakutska i ona se smíchem.

 

Právě se děje

Další zprávy