Objev: Už před 30 000 lety jedli lidé chléb, i u nás

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
19. 10. 2010 19:05
Tým italských expertů prý našel zbytky kromě jiných zemí i v České republice
K tomuto chlebu měl ten před 30 tisíci lety dost daleko. Ale chléb to prý byl.
K tomuto chlebu měl ten před 30 tisíci lety dost daleko. Ale chléb to prý byl. | Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Lidé začali vyrábět a jíst potravinu, kterou lze označit za jakéhosi předchůdce dnešního chleba, už před 30 000 lety. Tedy v době, kdy ještě neexistovalo zemědělství.

Tvrdí to italský tým vědců na základě mikroskopického zkoumaní škrobových zrn, nalezených na kamenných nástrojích, kterými si lidé v té době "prachléb" připravovali.

Brali kořeny z různých rostlin, udělali z nich jakousi mouku a s vodou pak vytvořili toto jídlo.

"Je to něco jako placka nebo palačinka, ale jen s vodou a moukou," řekla agentuře Reuters Laura Longová z Italského institutu prehistorie a rané historie.

"Křupalo to, ale moc dobré to asi nebylo," tvrdí italská historička.

Na kamených nástrojích vědci našli zbytky obilí, které obsahuje hodně škrobu. Tyto nástroje prý tým našel na několika místech Evropy, včetně České republiky.

Objev zřejmě vyvrátí teorii, že předkové dnešních lidí byli v té době hlavně masožravci.

Dosud nejstarší důkaz o použití mouky nebo čehosi, co ji připomíná, byl objeven při vykopávkách v Izraeli a je zhruba 20 tisíc let starý.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy