Objev u Prahy: Kostra stará 2500 let

mp, ČTK
15. 8. 2006 15:00
Dolní Břežany - Zajímavý nález učinili archeologové při hloubení základů nového školního pavilonu v Dolních Břežanech u Prahy.
Před 2500 lety to byl muž.
Před 2500 lety to byl muž. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Lidská kostra, kterou před týdnem nalezli, patří podle prvních odhadů muži, který žil v 5. století před naším letopočtem. Zachovala se lebka i končetiny.

Kompaktní pravěké sídliště

Ředitel středočeských archeologů Vladimír Čtverák ale objev nepřeceňuje. Není prý nikterak výjimečný. "Mnohem zajímavější je, že můžeme zkoumat kompaktní pravěké sídliště," sdělil Aktuálně.cz.

Zbytky kostry byly poměrně zachovalé.
Zbytky kostry byly poměrně zachovalé. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Na zkoumaném území objevili odborníci pozůstatky pravěkého keltského osídlení pozdní doby halštatské až časné doby laténské.

Odborníci prozkoumávají oblast v Dolních Břežanech kvůli vznikající výstavbě. Například v místě, kde ležela kostra člověka, bude stát další pavilon základní školy.

Archeologové už před časem na stejném místě nalezli ojedinělé drobné zlomky keramiky s výzdobou rytých linií a závitnic. Podařilo se jim zachránit i soubor střepů z větších kusů keramiky.

Mezi další nálezy patří i část obytného domu, kamenných drtidel k roztírání obilí a plochá sekerka. Výzkumníci také našli ojedinělý skleněný šperk - velký žlutý korál s modrými očky.

Dolní Břežany: Radost,
i oddalování výstavby

Nejnovější kosterní objev podle vedoucího výzkumu Jiří Bernata nenasvědčuje tomu, že by místo sloužilo jako pohřebiště. "Nález je v této oblasti jediný. Podle prvních odhadů někdo tělo už mrtvého člověka do země hodil a zasypal. Proč a za jakých okolností, to bude předmětem dalšího zkoumání. Vypadá to ale, že zemřel za záhadných okolností," sdělil Bernat.

Archeologové nyní musí nalezenou kostru zdokumentovat a do dvou týdnů ji vynesou na povrch. Nález poté převezou do antropologického oddělení Národního muzea, kde ji odborníci budou dále zkoumat.

Nález pod novým školním pavilonem.
Nález pod novým školním pavilonem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Starosta Dolních Břežan Věslav Michalík přijímá bádání ve své obci s potěšením, i když připouští, že průzkum přináší obci starosti i radosti. "Samozřejmě oddaluje možnost stavět, na druhou stranu je to ale dobrá reklama pro obec," dodal.

Tamní výzkumy mají zhruba do konce srpna skončit. Ustoupí právě nové výstavbě.

 

Právě se děje

Další zprávy