Londýn - Nová studie lékařské univerzity Peninsula Medical School se sídlem v jihoanglickém městě Plymouth přináší zajímavou informaci - obezita se dědí z matky na dceru a z otce na syna, nikoli napříč pohlavími. Píše o tom zpravodajský server BBC News.
Ze zkoumání 226 rodin vyplynulo, že obézní matky mají desetkrát větší pravděpodobnost, že budou mít obézní dcery. Otcové, kteří mají nadváhu, mají mít šestkrát větší pravděpodobnost, že budou mít obtloustlé syny.
Pro oba případy ale platí, že dětem opačného pohlaví riziko obezity nehrozí. Vědci se domnívají, že tato vazba se týká spíše naučeného chování nežli genetických predispozic.
Podle nich se návyky vedoucí k obezitě dají přeučit. Britští vědci se domnívají, že zde existuje jakási "behaviorální sympatie", díky které mají dcery tendenci napodobovat životní styl své matky a synové svého otce.
Sami však upozorňují na to, že je zde opomíjen důležitý fakt, a to, že osm z deseti obézních rodičů nebyli sami obézními dětmi. Z výzkumu tedy vyplývá, že obézní rodiče vedou své děti k obezitě sami.
Výzkum, který trval tři roky, přinesl další zajímavé výsledky. Čtyřicet jedna procent osmiletých dívek obézních matek bylo taktéž obézních v porovnání se 4 procenty děvčat trpících nadváhou s matkami s normální váhou.
U chlapců byla čísla poněkud jiná. Osmnáct procent chlapců obézních otců bylo také obézních oproti 3 procentům chlapců s nadváhou, jejichž tatínkové nadváhou netrpěli.
"Výsledky výzkumu přinesly absolutně opačné závěry, než o kterých jsme se domnívali, že ze zkoumání vyplynou," uvedl vedoucí výzkumu profesor Terry Wilkin.
Výsledky výzkumu by měly mít podle jeho slov nyní značný vliv na metody související s vládní politikou v boji proti obezitě.
"Měli bychom se nyní zaměřit na rodiče a jejich způsob výchovy, nikoli na děti samotné. To jsme doposud nedělali," dodal Wilkin.
Ve Velké Británii se doposud zdravotníci zaměřovali spíše na mladší věkové skupiny a fakt, že z obézních dětí se stanou obézní dospělí.