Obří mocenská čistka saúdského prince. Oběťmi jsou globální investor i bratr Usámy bin Ládina

Martin Novák Martin Novák
6. 11. 2017 20:00
Jednoho z nejbohatších mužů světa, prince Valída bin Talála s majetkem přes 18 miliard dolarů drží po víkendovém protikorupčním zátahu saúdská policie v hotelu Ritz-Carlton v Rijádu. Dvaašedesátiletý princ s podíly v Citigroup, Twitteru či hotelech Four Seasons zřejmě zkřížil cestu novému saúdskému korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi v jeho ambiciózních plánech na razantní proměnu ropné velmoci. Po velkém víkendovém policejním zátahu se zásadně mění mocenské rozložení sil v Saúdské Arábii.
Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán.
Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. | Foto: ČTK

Rijád - Do paláců a honosných sídel v Saúdské Arábii o víkendu vstoupila tamní policie způsobem, jaký pouštní království nepamatuje.

Princ Valíd bin Talál.
Princ Valíd bin Talál. | Foto: ČTK

Zatýkala desítky princů, ministrů a byznysmenů - na základě rozhodnutí nově vytvořeného protikorupčního výboru, kterému předsedá nový saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán.

Oficiální obvinění zní: korupce, zpronevěra, praní špinavých peněz.

Dvaatřicetiletý princ, který v Saúdské Arábii prosazuje rozsáhlé reformy, zakročil proti těm, kteří mu stojí nebo by mohli stát v cestě.

Nejvýše postavenou obětí čistky je princ Mitíb bin Abdalláh. Velitel saúdské Národní gardy, elitní vojenské jednotky s nejlepším výcvikem a výzbrojí.

Mezi zadrženými, které policie shromáždila v rijádském hotelu Ritz-Carlton, je například investor a miliardář princ Valíd bin Talál. Muž s majetkem přes osmnáct miliard dolarů, který má významné podíly ve společnostech Citigroup, Twitter, Disney, hotelové síti Four Seasons nebo společnosti News Corp amerického mediálního magnáta Ruperta Murdocha.

Došlo i na saúdskou rodinu bin Ládinů, jejichž stavební firma Bin Laden Group dostala velké zakázky na rekonstrukci posvátných muslimských míst v Mekce.

Na seznamu zatčených figuruje Bakr bin Ládin, bratr bývalého šéfa teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina.

Muhammadův nástup 

Paradoxní je, že jako první oznámila rozsáhlou čistku a vlnu zatýkání televize Al-Arabíja, patřící do mediální skupiny MBC Group saúdského prince Valída Ibrahíma. Jeho totiž policie v Saúdské Arábii zadržela.

Králem v této ropné velmoci je sice dál jedenaosmdesátiletý Salmán, skutečná rozhodnutí už ale činí jeho syn Muhammad bin Salmán. Podle agentury Reuters je jen otázkou týdnů či měsíců, kdy král rezignuje a uvolní synovi trůn.

Protikorupční čistkou se dvaatřicetiletý Muhammad bin Salmán zbavuje mocenských konkurentů a zároveň odpůrců svých reforem.

Jeho postup se výrazně liší od minulosti, kdy různá křídla rozvětvené královské rodiny vládla na základě konsenzu a rozdělení podílu na moci.

Korunní princ Muhammad bin Talál má přitom ambiciózní plány.

Úhelným kamenem jeho Vize 2030 je rozvoj jiných energetických zdrojů než ropy, které má Saúdská Arábie největší ověřené zásoby na světě: 261 miliard barelů.  

Součástí jeho nového projektu jsou privatizace státních podniků, snižování deficitu státního rozpočtu a konec dosavadní praxe, ve které si mnozí příslušníci královské rodiny prakticky neomezeně brali peníze ze státní pokladny.

"Nikdo, kdo se namočil do korupčních praktik, nezůstane nepotrestán. Ať je to princ, nebo ministr," řekl Muhammad nedávno v televizním rozhovoru.

Společenská revoluce

Mladý monarcha zároveň prosazuje převratně společenské změny. Nedávné rozhodnutí umožnit ženám řídit je v islámsky extrémně konzervativním království revolucí.

Princ oznámil, že chce zemi vrátit k "umírněnému islámu". Ačkoliv není zatím jasné, co to konkrétně znamená, pozorovatelé očekávají změny v dosavadním mocenském uspořádání země.

To doposud stálo na tichém paktu, který v devatenáctém století uzavřel rod Saúdů a rod Šajchů, ze kterého pocházejí hlavní duchovní islámské autority Saúdské Arábie.

Prosazují konzervativní a radikální ideologii vahábismu, kterou kritici označují za netolerantní vůči jinověrcům či jiným muslimům, nebo dokonce za podporující terorismus.

Minimálně od 11. září 2001, kdy se ukázalo, že patnáct z devatenácti atentátníků v New Yorku a Washingtonu byli občané Saúdské Arábie.

Šlo o osoby napojené na teroristickou síť al-Káida, která se k vahábismu hlásí.

Humanoid Sophia je občankou Saúdské Arábie | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy