Soul - KLDR a Jižní Korea se dnes dohodly na obnovení schůzek rodin rozdělených válkou z 50. let minulého století. Oznámila to jihokorejská agentura Jonhap. Jde o novou známku snížení napětí mezi oběma zeměmi.
Pchjongjang zastavil setkávání rodin v roce 2006 a zdůvodni to neochotou Soulu jednat o poskytnutí humanitární pomoci. Rodiny se přitom začaly potkávat až v roce 2000, kdy se poprvé sešli nejvyšší představitelé obou zemí a jednali o cestě k míru a usmíření.
Dnešek by měl přinést dohodu, která by určovala pravidla setkávání rodinných příslušníků obou států. Platit by měla od října. Od roku 2000 se takto mohlo shledat asi 16 tisíc rozdělených rodin.
Příští měsíc by Severní Koreu měl také navštívit zvláštní vyslanec USA Stephen Bosworth a jednat s tamními zástupci o problematice jaderných zbraní. Půjde o první jednání o jaderném programu mezi Spojenými státy a KLDR v rámci administrativy prezidenta Baracka Obamy, napsala agentura Reuters.
Během posledního roku se Severní Korea několikrát postarala o rozruch jadernými a raketovými zkouškami. Komunistický režim země navíc odmítal výzvy k mezinárodním rozhovorům o svém jaderném programu. V posledních týden ale KLDR zmírnila svůj postoj především vůči Jižní Koreji. Souhlasila s obnovením zastavených společných projektů a s uvolněním restrikcí při přechodu hranic.
Pchjongjang by rád jednal s Washingtonem přímo, ale USA trvají na tom, že rozhovory mohou probíhat jen v rámci šestistranných jednání, do kterých patří také Jižní Korea, Čína, Japonsko a Rusko. Jižní Korea a Spojené státy daly již několikrát najevo, že KLDR musí přijmout konkrétní kroky k ukončení svého jaderného programu, než tyto země zmírní svůj postoj vůči Pchjongjangu.