Bangkok - Viktor But, jeden z nejznámějších světových obchodníků se zbraněmi, byl zatčen v Thajsku.
Jeho životní příběhy inspirovaly mimo jiné i film Obchodník se smrtí (v originále Lord of War) s Nicolasem Cagem v hlavní roli, který proběhl i českými kiny.
Loni o Butovi vyšla i stejnojmenná kniha (v originále Merchant of Death), v níž dvojice amerických novinářů popsala marný boj mezinárodních vyšetřovatelů proti jeho soukromému překupnickému impériu.
Zbraně pro Kolumbijce
"Sledovali jsme ho několik měsíců. Do Thajska přijel právě dnes," citovala BBC generála Pongpata Chayapana, šéfa thajských vyšetřovatelů. "Podnikneme vůči němu právní kroky zde, než ho předáme k soudnímu řízení v jiné zemi, pravděpodobně ve Spojených státech."
USA tvrdí, že But, který se podle různých svědectví narodil v Tádžikistánu, Turkmenistánu nebo na Ukrajině, a který to v sovětské KGB dotáhl na hodnost majora, zásoboval zbraněmi mimo jiné i povstalce z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).
A ty Spojené státy vedou na seznamu teroristických organizací.
Čtěte také: Krize v Andách: Chávez platil povstalce v Kolumbii
Padni komu padni
But vydělával peníze porušováním zbrojních embarg OSN v zemích, kde zuřily občanské války, zejména v Africe. Odtud pochází také jeho přezdívka "Embargo Buster" (ničitel embarg). Pracoval také v Iráku či Afghánistánu.
Belgie a Interpol na něj vydaly mezinárodní zatykač roku 2002. O čtyři roky později mu Spojené státy zabavily velkou část majetku a jeho flotilu letadel.
Jedenačtyřicetiletý But absolvoval Moskevský vojenský institut, odkud se odebral do Angoly, kde ruským vojákům sloužil jako překladatel. Po rozpadu SSSR však byl But ze státních služeb propuštěn.
Nakoupil pak flotilu sovětských letadel, které již armáda nepotřebovala, a začal obchodovat se zbraněmi. Neřídil se přitom žádnými ideologickými pravidly. Zbraně klidně dodával oběma znepřáteleným stranám.