Obchodník se smrtí But může být vyměněn za agenta CIA

Jiří Just Jiří Just
7. 6. 2012 19:13
Mezi Američany a Rusy se chystá výměna vězňů. Hvězdu špionů ale Moskva pustit nehodlá
Obchodníku se smrtí, jak se Viktoru Butovi přezdívá, svitla naděje na návrat domů - do Ruska.
Obchodníku se smrtí, jak se Viktoru Butovi přezdívá, svitla naděje na návrat domů - do Ruska. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Obchodníku se smrtí, jak se Viktoru Butovi přezdívá, svitla naděje na návrat domů - do Ruska.

Podle ruského listu Kommersant by mohl být vyměněn za bývalého plukovníka ruské tajné služby Valerije Michajlova, kterého moskevský vojenský soud tento týden odsoudil k 18 letům vězení za špionáž pro americkou výzvědnou službu CIA.

"Michajlov, kterého v CIA považují za jednoho ze svých nejúspěšnějších agentů za posledních několik let, doufá, že jej americké úřady vymění za někoho z ruských špionů. Podobné precedenty tu už byly. Nejznámější z nich byla v roce 2010 výměna členů neúspěšné sítě ruských agentů v USA, mezi nimiž byla i Anna Čapmanová, za odsouzené za špionáž v Rusku," cituje ruský deník Michajlovova právníka.

V tomto případě by na vídeňském letišti mohlo přistát letadlo, na jehož palubě by byl buď obchodník se zbraněmi But, odsouzený v USA k 25 letům vězení, anebo ruský pilot Konstantin Jarošenko, který si má v americkém vězení odpykat dvacet let za spiknutí za účelem propašovat pět tun kokainu.

Foto: Reuters

Možnosti, jak si trest odpykat ve vlasti, už údajně studují generální prokurátoři obou zemí. Pokud se nedomluví, mohou být podle Kommersantu navrhnuty i jiné varianty řešení.

Ruské úřady však zatím podobnou výměnu oficiálně vylučují. Michajlov se jim zdá být natolik cennou "rybou", že ho nevymění dokonce ani za Viktora Buta.

"Taková varianta výměny není možná, neboť škoda, kterou Rusku způsobil Michajlov, je velmi vysoká. Pokud dojde k výměnné operaci, Michajlov v ní nebude, ale mohou v ní být jiné osoby," sdělil ruské agentuře RIA Novosti vysoce postavený zdroj ve zpravodajské službě.

Bývalý plukovník Federální bezpečnostní služby, nástupkyně KGB, od roku 2001 do roku 2007 spolupracoval s agenty CIA v Moskvě a předal jim tisíce tajných a přísně tajných dokumentů, které ruská tajná služba připravovala pro ruského prezidenta a další členy vedení země.

Foto: Aktuálně.cz

Michajlova se Rusům podařilo zatknout až v roce 2010. Špion, který zatím odešel do výslužby a přestěhoval se do Spojených států, byl vylákán zpět do Ruska a tam zadržen.

V úterý byl odsouzen k ještě přísnějšímu trestu, než žádala obžaloba - k 18 namísto ke 13 letům vězení. Zároveň přišel o hodnost, všechna svá vojenská vyznamenání a nemovitý majetek.

Za letošní rok je Michajlov již třetím odsouzeným špionem. V únoru byl v Moskevské oblasti odsouzen inženýr, který předával CIA tajné informace o testech ruských raket. Koncem května zase moskevský soud poslal za mříže plukovníka ve výslužbě, který předával americké rozvědce tajné mapy.

O vydání Viktora Buta usiluje Rusko od jeho zatčení v březnu 2008. Tehdy spadl do pasti agentů americké Agentury pro potírání narkotik (DEA), kteří se vydávali za příslušníky kolumbijské povstalecké organizace FARC. Do USA byl vydán v listopadu 2010 a letos v dubnu jej newyorský federální soud odsoudil na 25 let.

Podle některých informací But prodával zbraně do řady zemí třetího světa, ve kterých panují ozbrojené konflikty. Mezi jeho zákazníky patřili afghánský Tálibán, nedávno odsouzený libérijský exprezident Charles Taylor nebo Súdán či Libye.

Stal se inspirací pro tvůrce amerického filmu Obchodník se smrtí, v němž hlavní roli všehoschopného dodavatele zbraní ztvárnil Nicolas Cage.

 

Právě se děje

Další zprávy