Šen-čen - Politika jednoho dítěte uplatňovaná v Číně (a diskutovaná v Indii) sice omezuje přílišný populační růst - ale přináší s sebou i mnohé negativní jevy.
Vede k potratům, vraždám novorozenců, menšímu počtu dívek než hochů či k "problému 4-2-1", kdy se jeden potomek musí starat o své dva rodiče a čtyři prarodiče.
Známá je také korupce čínských úředníků nebo tzv. syndrom malého císaře, tedy rozmazlování jediného potomka, který je pak přesvědčen o své důležitosti.
Podle televize Al-Džazíra je tu i další negativum - černý obchod s batolaty a nemluvňaty a jejich únosy od právoplatných rodičů. Těch je úspěšně každý den v ČLR provedeno více než 200.
Děti místo peněženek
"Toto prostředí vytvořila vláda," řekl Al-Džazíře pětatřicetiletý Sun Cha-i-ang, kterému před rokem unesli tříletého synka. Stalo se to jen pár kroků od jeho domu v dvanáctimilionovém Šen-čenu v jihočínské provincii Kuang-tung.
"Pro gangy je to příliš jednoduché. Za trochu peněz si mohou tisíce kilometrů daleko koupit rodný list a pak pro dítě i trvalý pobyt."
Únos malého Čua byl zachycen pouliční kamerou. Přišel k němu neznámý muž a nejprve mu nabídl jídlo, pak hračku a potom s ním odešel. Nikdy nebyl nalezen ani hoch, ani jeho únosce.
"Předtím jsem věděl pouze o lidech, kteří kradli mobilní telefony a peněženky. Pak jsem se dozvěděl, že v této provincii bylo ukradeno více než 1000 dětí, z toho více než dvacet dětí, kteří žijí blízko u mě," říká Sun.
Dívky jsou levnější
Když už musejí mít městské čínské rodiny jen jednoho potomka (venkovským jsoun udělovány výjimky, pokud se narodí dívka), přejí si spíše chlapce, což vede k většímu počtu potratů nenarozených dívek.
Podle studie Státní komise pro populaci a rodinné plánování bude roku 2020 v Číně o 30 milionu mužů více než žen: sociální napětí bude pravděpodobným důsledkem.
Roku 2000 na každých 100 narozených žen připadalo 117 mužů, z čehož plyne, že se tento trend může ještě zhoršit.
Touha mít chlapce se projevuje i v křivce poptávky na černém trhu. Zatímco dívka stojí 1200 dolarů, chlapec může přijít až na pět tisíc, což je více než průměrný městský plat v zemi za celý rok.
K adopci i do otroctví
O tom, kam unesené děti míří, je možné podle Amalee McCoyové z Dětského fondu OSN (UNICEF) jen spekulovat.
"Mnoho důkazů však zdá se ukazuje, že jdou k rodinám, které opravdu chtějí mít za dítě chlapce," říká.
Dívky jsou naproti tomu kupovány pro práci v domácnostech či jako budoucí nevěsty. Děti prodané do zahraničí míří k adopci či do otroctví.
Podle rodičů unesených dětí nedělá policie svou práci pořádně a například neexistuje centrální evidence pro sběr informací. Nešťastné rodiny tak udržují kontakty mezi sebou navzájem a po dětech pátrají samy.